Jovanjica u Briselu 1

Poslanici Evropskog parlamenta juče su u Odboru za spoljne poslove podržali kompromisne amandmane na izveštaj o Srbiji, u kojima se vlast poziva da do kraja reši afere Krušik, Jovanjica, Telekom Srbiji, kao i slučaj Savamala, javio je portal EWB.

Prema toj vesti podržani su i amandmani u kojim se originalni tekst Vladimira Bilčika dopunjuje oštrim ocenama izbornih uslova u Srbiji, osudom napada na poslanicu Tanju Fajon i pozivom na nastavak međupartijskog dijaloga. Svi navedeni amandmani bili su deo zajedničkog bloka za koji je glasalo 56 od 70 članova ovog odbora.

Amandman kojim se vlast u Beogradu poziva da razreši pobrojane afere podnelo je 11 poslanika, sedam iz redova liberala i četvoro socijaldemokrata.

Očekivalo se da sinoć bude poznato i da li su članovi Odbora izglasali i izveštaj o Srbiji u celini.

Nakon što „prođe“ na Odboru, o izveštaju će se izjasniti i EP na plenarnom zasedanju koje se očekuje krajem marta u Briselu.

U Srbiji su podeljene reakcije i tumačenja povodom tog evropskog izveštaja.

Ministar policije Vulin je izjavio da kad iz EU nisu Srbiji poslali vakcine, ne moraju ni amandmane.

Predsednik parlamenta Dačić je izjavio da je reč o pritisku na našu državu i njeno rukovodstvo.

Predsednik Vučić je rekao da su afera ili rešene, tako što su akteri pohapšeni ili ih nema, jer nije afera da se „pojave dvojica pa izmišljaju, a onda izgube na sudu“.

Opozicija s druge strane, očekuje da kritike iz EU daju snažan zamah na oslobođenju „zarobljenih“ srpskih insistucija od strane vladajuće SNS.

Činjenica jeste da je ovo još jedan u nizu događaja koji zvanični Beograd dovode u nepriliku, počev od toga što je Donald Tramp izgubio izbore u Americi, te se očekuje vraćanje ofanzivnog pristupa američke administracije u Evropi.

Primetno je i da postoje pokušaji u Beogradu da se građani ubede u to da ni Bilčikov izveštaj, ni sami dokumenti Evropskog parlamenta nemaju veliku političku težinu, da je to više birokratska procedura, da se članice ni između sebe ne slažu oko mnogih pitanja, da postoje različite, takoreći egzotične rezolucije…

Pravi je utisak, međutim, da se Vučićeva vlast grčevito bori da pokaže ležernost.

Jer, odlično pamti da je SNS bivšu „žutu“ vlast smenio pre 10-ak godina baš nakon što je u izveštaju EK i drugim EU dokumentima više puta naglašeno da se moraju razrešiti „24 sporne privatizacije“.

I sada se po prvi put od tada ponovo traži slično razrešenje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari