Nekoliko vlasnika malih preduzeća izvoznika prošle nedelje se požalilo Danasu da država kasni sa povraćajem PDV-a za izvezenu robu skoro mesec dana.
Kao da nije dovoljno teško raditi i zaraditi u Srbiji pa je tu i država da zarobi 20 odsto prometa na neodređeno vreme. Logično bi bilo da recimo Poreska uprava koja treba da vrati novac obračuna i zakonsku zateznu kamatu koja iznosi 12 odsto na godišnjem nivou za svaki dan kašnjenja pa je firmama uplati zajedno sa PDV-om. Ali kako kaže latinska poslovica „što je dozvoljeno Jupiteru nije i volu“ pa tako PU rutinski naplaćuje zatezne kamate za svako kašnjenje pri uplati poreza, ali zato nema nikakvu odgovornost kada i sama kasni sa plaćanjem.
Ova pojava inače prilično uobičajena posebno u januaru i februaru kada su javni prihodi po pravilu manji i posebno u izbornim godinama kada se ne sme kasniti sa platama i penzijama objašnjava nekoliko stvari, ali je i simptom stanja u celom poreskom sistemu.
Naime, premijer je nedavno izjavio obraćajući se baš privrednicima kako je mimo svih pravila u januaru budžet imao 250 miliona evra suficita. Kako je rekao, 100 miliona bile su uplate telekomunikacionih kompanija, a ostalih 150 je „čisti“ suficit. Prosta računica nameće zaključak da su tom suficitu doprineli i izvoznici, nevoljno doduše.
Takođe, ovo delom objašnjava i stvaranje nelikvidnih lanaca u privredi na čijem vrhu je država. Firma nema da plati sirovine i plate jer država kasni sa plaćanjem. S druge strane strani kupac ne trpi kašnjenje pa se roba mora isporučiti. Onda se ili ulazi u skupe kratkoročne kredite čije kamate pojedu deo ili čak celu zaradu od posla ili vlasnik firme kasni sa isplatom plata radnicima ili obaveza dobavljačima. Strane kompanije imaju rezerve da to podnesu, ali njihovi direktori imaju problem da objasne svojim vlasnicima kako to država kasni sa plaćanjima sa fiksnim rokovima.
Ovaj slučaj je i simptomatičan i pokazuje da je privreda, i to izvozna koja je najvećim delom zaslužna za privredni rast prošle godine, i dalje deveta rupa na svirali i da kada treba negde štrpnuti, firme su najbolja meta.
Na kraju da prenesemo i ono zbog čega su najviše privrednici razočarani i ljuti, a to nije novac, već činjenica da nemaju s kim da razgovaraju. U to smo se i sami uverili kada su nam na pitanja zašto i koliko se duguje za povraćaj poreza iz Poreske uprave dobili odgovor u vidu citiranja članova Zakona o PDV-u.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.