Šta je to: Rusija s jedne, EU s druge strane, Turska i Bugarska između, Egipat i SAD u nekom prikrajku, a usred svega – Srbija? Odgovor: Južni tok.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Gigantski infrastrukturni projekat, koji je trebalo da gasom snabde Evropsku uniju, bezbednom rutom, oslobođenom političkog rizika ukrajinskog tranzita, srušen je krajem 2014. u Ankari, gde je Vladimir Putin kratkom, ali potpuno jasnom izjavom stavio tačku na višemesečna nadgornjavanja Brisela i Moskve o uslovima pod kojim će EU dozvoliti da ruski gas dođe na njenu teritoriju južnom trasom. Umesto da EU uslovljava Rusiju, Rusija je uslovila EU, odlučivši da je ostavi bez novog gasovoda, te da „prodavnicu gasa“ za evropsko tržište otvori u Turskoj.

Geopolitička slika tada je bila znatno drugačija nego danas. EU i Rusija su bile u punom zamahu ukrajinskog okršaja, Rusija i Turska kao najbolji prijatelji, Turska i EU su bile na ivici netrpeljivosti (zbog stalnog kočenja turskog približavanja EU), migrantske krize skoro da nije bilo, a ISIS je smatran usko bliskoistočnim činiocem, s kojim se čak kalkulisalo u nastojanju SAD da svrgne Bašara al Asada.

Do januara 2016. sve se isprevrtalo. Ukrajina je u drugom planu, Rusija i EU su bliže jedna drugoj nego što su bile, a Turska je bombardovala svoj odnos sa Moskvom. „Prodavnica gasa“ je tako zatvorena pre nego što je i počela da se gradi, pa je sudbina evropskog snabdevanja plavim energentom ostala da visi u vazduhu. Rusija je odlučna da 2019. zatvori ventil na gasovodu koji prolazi kroz Ukrajinu, što stvara pritisak da se alternativno rešenje pronađe što pre.

Tako su ove nedelje dvojica zvaničnika, bugarski premijer Bojko Borisov i srpski šef Srbijagasa Dušan Bajatović rešenje pronašli u obnovi Južnog toka. Na njihovu žalost u roku od jednog dana demantovali su ih i Kremlj i Brisel, pa je Bajatović promenio priču. Umesto Južnog toka, vratio se na „Tesla tok“, odnosno na liniju od Turske do Austrije. Jedino što je Rusija (bar za sada) odustala od trase do Turske, pa je jasno da nikakav „Tesla“ neće zaživeti dok se to pitanje ne reši. U međuvremenu su iz EU entuzijastično najavili Egipat kao novu destinaciju za snabdevanje gasom, ali su stručnjaci i tu opciju brzo odbacili kao nerealnu u bilo koje dogledno vreme.

Tako smo se vratili na energetski status kvo, na kojem smo bili i pre Bajatovićevih i Borisovljevih bombastičnih najava. Ali, zbog čega su oni mislili da bi u i onako nemirnim vodama valjalo dodatno talasati, stvarno ostaje nedokučivo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari