Kako je dr Dragan Milić postao "sumnjivo lice"? 1Dragan Milić: Foto: Printscreen/YouTube/Nova S

Pozornost javnosti – i to ovde postoji? – ponovo je, ovih dana, privukao dr Dragan Milić, direktor niške Kardiohirurgije i osnivač grupe građana koja izlazi na predstojeće lokalne izbore.

Prestao mu je radni odnos na Medicinskom fakultetu, gde je bio vanredni profesor, zbog isteka petogodišnjeg ugovora o radu, i nakon što je Komisija za pisanje izveštaja utvrdila da ne ispunjava uslove za sticanje zvanja redovnog profesora.

On je za otkaz optužio dekanicu Medicinskog fakulteta dr Dobrilu Stanković Đorđević koja „nije završila izborni proces za njegov izbor za redovnog profesora u skladu sa zakonom i u roku od šest meseci“.

Ocenio je da su i otkaz i negativni izveštaj „oktroisane i ucenjene“ komisije – „politički“, podsećajući da je prva komisija dala pozitivan referat o njegovom izboru u više zvanje.

Sa Medicinskog fakulteta stigao je demanti – politikom se bavi dr Milić a ne oni, izveštaj prve Komisije nije privaćen jer je kasnio, a izborni proces nije završen jer su „brojni profesori kardiohirurgije sa Medicinskog fakulteta u Beogradu odbili da uopšte učestvuju u radu Komisije za izbor dr Milića“.

Kako je dr Dragan Milić postao "sumnjivo lice"? 2
Dr Dragan Milić: Foto Media reform centar Niš

Jedan od onih koji je odlučio da učestvuje, dr Nenad Ilijevski, odbio je da potpiše referat, podsećajući da je naučni časopis „Srpski arhiv za celokupno lekarstvo“ utvrdio da je rad iz 2004, čiji je dr Milić prvopotpisani autor – plagijat. Etički komitet Univerziteta u Nišu je početkom ove godine obustavio postupak protiv dr Milića povodom tog rada.

Veće javno eksponiranje niškog kardiohirurga počelo je nakon epidemije korone, kada je kritikovao lošu situaciju u srpskom zdravstvu.

Potom je prošle godine niška Kardiohirurgija ukinula liste čekanja kroz besplatan rad vikendima, zbog čega ih je deo javnosti proglašavao „herojima“, a zdravstvene vlasti iznosile sumnje u tačnost podataka.

Pre par meseci formirao je grupu građana, zalažući se pre svega da se „o Nišu odlučuje u Nišu, a ne daljinskim upravljačem iz Beograda“.

Paralelno sa tim smenjen je sa mesta prodekana na Medicinskom fakultetu, uz obrazloženje da nije prisustvovao sednicama veća, Kardiohirurgija je ostala bez reagenasa zbog čega je obustavila operacije, a lekarima su stigle krivične prijave zbog studije rađene u vreme korone.

U javnosti su sve češće tvrdnje da je njegova GG trojanski konj, koji će nakon izbora ući u savez sa naprednjacima, što on negira.

Nesumnjivo je, dakle, da je dr Milić postao „sumnjivo lice“ tek kada je počeo javno da deluje iz kontre aktuelnim vlastima, nudeći rešenja koja, čini se, prijaju nekim građanima.

Ali, ne treba sumnjati i da je oprez tih građana prema svakome ko traži njihov glas dobar za zdravlje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari