Kako je Vučić otvorio sezonu lova na dronove 1Foto: Fonet. Ilustracija: Radenko Topalović

Prvi identifikovani leteći objekat ili u prevodu sumnjivi dron koji je Srbija označila kao „neprijateljski“, ipak nije onaj koji je viđen iznad kasarne u Raškoj.

Sezona lova na dronove otvorena je još pre osam godina kada je na stadion Partizana doletela letelica za snimanje svadbi i drugih svečanosti na koju je bila okačena zastava takozvane „velike Albanije“.

Za prvi neprijateljski dron nisu bili podizani Migovi, nije dejstvovala Protiv-vazdušna odbrana Vojske Srbije, nije predsednik Aleksandar Vučić tražio podizanje borbene gotovosti… Za prvi „neprijateljski“ dron dovoljan je bio fudbaler Srbije Stefan Mitrović, koji je ne čekajući naredbu predsednika države umešnim skokom dohvatio spornu zastavu, a zajedno sa njom povukao dole i letelicu – za koju se ni danas ne zna da li i dalje čami u nekom arhivu s dokazima MUP-a Srbije ili je dospela u ruke nekog svadbarskog fotografa i tako ipak nastavila da ispunjava svoju fabričku namenu.

Eksterna provokacija dovela je do toga da je 25.000 gledalaca na stadionu umesto da navijaju za fudbalere Srbije, navijali za Ivana Bogdanova (to je onaj rmpalija koga pamtimo po haosu u Đenovi) i družinu da što jače izmlate fudbalere Albanije koji su na kraju ispali kolateralna šteta incidenta. Događaj je iskorišćen za podizanje antialbanske histerije, u čijem se svojstvu prvobitno tvrdilo da je za dron odgovoran brat albanskog premijera Edija Rame, ali se kasnije ispostavilo da optuženi rukovalac letelice Ismail Morina to ipak nije.

Koliko je dugo afera dron korišćena za ispiranje mozga srpskoj javnosti najbolje govori naslov iz Kurira (7.10.2015): „Albanac planirao da ubije Vučića: Spremio dva pištolja i 30 metaka!“, čime se objašnjava prvobitna vest da je Morina priveden u Tirani uoči revanš susreta sa Srbijom. Vrh vlasti je obećavao da se slučaj „Dron“ nikada neće ponoviti, da će sve državne institucije dobiti ometače signala dronova, da će ako treba delovati vojska, a policija dobiti posebnu obuku za obaranje bespilotnih letelica u gradskim sredinama, kao i da više ni na svadbama i sahranama niko neće smeti da se snima bez odobrenja nadležnih organa…

I šta se dešava osam godina kasnije? Umesto objašnjenja kako je moguće da nas ponovo „opsedaju“ neprijateljski dronovi, iako smo po tvrdnjama nadležnih najjača vojna sila u regionu, javnost dobija bukvalno novu turu ispiranja mozga.

Manipulacija počinje izjavom da su dronovi koji špijuniraju naše kasarne doleteli s Kosova, pa predsednik naređuje podizanje Migova i obaranje sporne letelice (bez objašnjenja kako je moguće da vojska uopšte čeka naređenje lično predsednika za akt obaranja nepoznatog drona), pa se podiže borbena gotovost oružanih snaga…

Jedan dron je navodno čak i oboren, mada je čudno da se ministar odbrane, načelnik generalštaba i predsednik Srbije nisu već slavodobitno slikali pored ulovljenog plena. Ismevanje stručne i laičke javnosti da se dronovi ne obaraju avionima pokušao je da ublaži predsednik objašnjavajući da su to „NATO Skajlark dronovi“, što su inače vrlo visoko razvijene bespilotne letelice dometa većeg od 100 kilometara.

I tako će priča o invaziji dronova na srpsku zemlju nastaviti da se kotrlja sve do novog hita „Spin doktora“. Možda je ovo samo uvertira za ono što se planira u vidu „rata zbog KM tablica“, a možda je samo još jedna šarada da se skrene pažnja s sve većeg poskupljenja osnovnih životnih namirnica i energenata. Vreme će biti jedini sudija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari