Nedavna pojava zelenih uniformi na ulicama Novog Pazara, oči srbijanske javnosti ponovo je okrenula prema ovom regionu u kojem je skoncentrisano bošnjačko stanovništvo. Nekoliko desetina ljudi u zelenim uniformama sa crvenim fesovima i zelenim beretkama prošlo je gradom u takozvanom Pohodu na Hažet. Na čelu kolone bio je sandžački muftija Muamer Zukorlić.

Onaj koji je sebi namenio ulogu neprikosnovenog bošnjačkog verskog i političkog lidera, staroj retorici pridodao je i zelene uniforme. Na taj način državi Srbiji je upućena nova provokacija. Na probu je stavljeno njeno ispitivanje granice strpljenja. Prepoznatljivo ponašanje kad god se krene u neku predizbornu kampanju. Ovoga puta u pitanju su izbori za Nacionalni savet Bošnjaka. U nedostatku jasnih programskih opredeljenja, bošnjačkoj zajednici se nudi paradiranje u uniformama. Performans koji daje startnu poziciju i iza koga može samo da se naslućuje šta dolazi i u kojem pravcu će da ide predizborna kampanja. Organizatori su jednostavno objasnili da je zelena boja – boja islama, a crveni fes deo tradicionalne nošnje. Vreska i tradicionalna boja trebalo bi da budu jače od svakog predizbornog transparenta sa porukom namenjenom biračima i državi. Ovim je sandžački muftija samog sebe ponovo izbacio u orbitu centralnih dešavanja u bošnjačkoj zajednici, a pomenute uniforme ponovo ga vratile u udarne termine medija.

Sa druge strane, one su u drugi plan potisle i razlog za organizovanje manifestacije, koji su organizatori zamislili kao odavanje pošte streljanim Bošnjacima u tom naselju u Drugom svetskom ratu. Suze su ostale u senci uniformi na sedamdesetogodišnjicu obeležavanja streljanja onih koji su optuženi da su sarađivali sa okupatorom, a među njima je ratni predsednik opštine Novi Pazar – Aćif (Bljuta) Hadžifejzović iliti Aćif efendija.

U kalendaru IZ u Srbiji 4. septembar je novijeg datuma. Ustanovljen je pre četiri godine posle sukoba pristalica IZ u Srbiji i policije u naselju Hadžet, kada je pokušano da se spreči gradnja dečijeg vrtića. Na taj dan pre 70 godina, Novi Pazar je još bio pod nemačkom okupacijom, a oni koji su optuženi za saradnju sa okupatorom streljani su 1945. pa se ni ovaj datum ne uklapa u istorijske činjenice. Ustanovljen je kao Dan šehida (palih boraca za veru). U novoj manipulaciji nacionalnim osećanjima saradnici okupatora su unapređeni u šehide. A na tom mestu nisu pogubljeni samo Bošnjaci, bilo je tu i Rusa, Nemaca i Srba.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari