Nemačka kancelarka Angela Merkel upozorila je na opasnost od izbijanja oružanih sukoba na Balkanu, kroz koji prolazi većina izbeglica i migranata, ukoliko Nemačka zatvori granicu sa Austrijom. Objašnjenje za dramatičnu poruku „čelične ledi“ nesumnjivo, treba tražiti u njenoj zabrinutosti za trusno balkansko područje, ali i u okolnostima na „domaćem terenu“, koje ne idu naruku ovoj iskusnoj političarki.

Državama regiona, uključujući Srbiju, imponuje pojačano interesovanje koje Berlin u proteklih nekoliko godina pokazuje za unapređenje dobrosusedskih odnosa, što uključuje organizovanje skupova i pokretanje ekonomskih inicijativa. Imajući u vidu čelnu poziciju Nemačke na političkoj mapi Evrope, ne čudi što je i srpski premijer Aleksandar Vučić nedavno konstatovao da bi „pre podneo ostavku nego pokvario odnose sa Nemcima“. Ipak, stiče se utisak da su prenaglašena gledišta da Merkelova ima „materinski odnos“ prema Balkanu, budući da brojni primeri pokazuju da nije spremna da progleda kroz prste nikome, odnosno da je dosledna u stavu da svako treba da ispuni svoje „domaće zadatke“, bilo da je reč o smeštanju migranata ili napretku na putu ka članstvu u EU.

Drugi segment priče odnosi se na sve učestalije disonantne tonove između Hrišćansko-demokratske unije (CDU), koju predvodi kancelarka, i „sestrinske“ bavarske Hrišćansko-socijalne unije (CSU), čiji lider je vicekancelar Horst Zehofer. CSU glasno zagovara ideju o potrebu zatvaranja granica, iz straha da će Bavarska, zbog blizine sa Austrijom, poneti najveći teret izbegličko-migrantske krize. S druge strane, Merkelova predlaže blaže mere, poput ubrzavanja procedure u vezi sa azilom, bolje zaštite granica, razmatranja uzroka zbog kojih ljudi napuštaju matične države i pravične raspodele kvota među Evropljanima. Takvi predlozi doneli su joj poene među levičarskim krugovima na Starom kontinentu. Između ostalog, bivši ministar finansija Grčke Janis Varufakis, koji je ranije kritikovao kancelarku, kazao je da je „učinila pravu stvar i da zaslužuje pohvale“.

Reakcije Merkelove nisu po volji delu nemačke javnosti, o čemu svedoče i najnovija istraživanja javnog mnjenja koja pokazuju da je njena popularnost na četvorogodišnjem minimumu. Obični građani koji su joj okrenuli leđa tvrde da „Nemačka ne može da se ponaša kao spasitelj celog sveta“, kao i da je „multikulturalizam mrtav“. Evropa sa zebnjom očekuje dolazak zime, kada će biti potrebni dodatni kapaciteti za prihvat migranata i izbeglica. Da li će taj period godine biti i „zima nemačkog nezadovoljstva“ ili će kancelarka uspeti da umiri strahovanja svojih sunarodnika da će ih „izbeglički talas preplaviti“, ostaje da se vidi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari