Izgleda da Srbija u poslednje vreme nema previše sreće s diplomatskim protokolom. Posle „kanibala u Africi“ i poređenja ruskog ministra s medvedom (oba iz kuhinje Čedomira Jovanovića), sada su dve najviše državne institucije, Narodna skupština i kabinet predsednika Republike, združenim snagama „zabranili“ predstavnicima Alžira i Maroka da prisustvuju svečanom prijemu učesnika zasedanja Parlamentarne skupštine OEBS kod Borisa Tadića.

„Da smo znali za to, ne bismo ni mi ostali otišli na prijem“, poručio je tim povodom predsednik PS OEBS Petros Eftimiou. Šef marokanske parlamentarne delegacije Abed Čakil kazao je da je reč o poniženju i da se tako nešto, dakle – uskraćivanje gostoprimstva, veoma ozbiljno shvata u arapskom svetu. Oficijelni demarš, za razliku od gorepomenutih slučajeva, ovog puta je, srećom, izostao.

Sudeći po zvaničnim i nezvaničnim reakcijama iz srpskog parlamenta i s Andrićevog venca, reč je o „običnom“ propustu. Skupštinska služba protokola uputila je predsednikovom kabinetu spisak gostiju na prijemu, na kojem nije bilo delegacija Maroka i Alžira. Kada su se ljudi pojavili na ulaznim vratima, obezbeđenje ih nije pustilo preko praga. U prvim izjavama medijima, Tadićev savetnik za međunarodne odnose Jovan Ratković prebacio je odgovornost na Narodnu skupštinu, a generalni sekretar parlamenta Veljko Odalović na predsednikov protokol. Nimalo elegantno. „Izvinite, dragi prijatelji“, napisao je Alžircima i Marokancima šef diplomatije Vuk Jeremić, objasnivši da je greška proizvod „obične gluposti“. Čije, nije (ovog puta) precizirao.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije nije se snebivalo da reakcije afričkih zemalja i Rusije na gafove lidera opozicione LDP dobiju snažan odjek u javnosti. Ovog puta, retorička loptica se prizemljuje, da upotrebimo sportski žargon. Ali, u redu. Nadležne institucije u slučaju učesnika beogradske skupštine PS OEBS jesu Andrićev venac i Skupština Srbije. Zašto do danas javnosti nije upućeno zvanično objašnjenje dešavanja s marokanskom i alžirskom delegacijom? Incident je već izbio, pokušaj prikrivanja nije uspeo. Da li će neko snositi sankcije zbog diplomatskog propusta, koji bi Srbiji mogao naneti izvesnu štetu u odnosima s te dve zemlje? Ako je Čedomir Jovanović istrpeo ozbiljne političke posledice i višednevne medijske napade, gde su ga najgori tabloidi optuživali za nepristojno ponašanje, šta s krivcima u ovom slučaju?

Neko će reći da je ovde pogrešio samo neki sitni ćata, dok je Jovanović šef parlamentarne stranke. Pa, samim tim gore. Jer, ovde imamo odgovornost institucija, i državne službenike, iza njih skrivene, a ne tanke živce političara, u prisustvu TV kamera.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari