Kako bogati postaju još bogatiji? Jedan od proverenih modela je: osnuju zajedničku firmu sa državom Srbijom, i svako ulaganje uvećavaće im udeo a gubici se garantovano pokrivaju ili iz republičkog budžeta ili preko tajnih kanala od kojih omiljene varijante računaju na javna preduzeća.

U svakom slučaju, bogati, naročito ako su stranci, neće biti u minusu, za razliku od građana koji su u takvim poslovima neprekidno u „crvenom“. Međutim, javnost se ovde retko buni protiv takvih aranžmana, delom jer prihvata tvrdnju vlasti da je posao jako dobro osmišljen kako bi se pokrenula neka privredna grana i zaposlili ljudi. Prijatno je to čuti. Jedan od razloga je i to što građani uglavnom nemaju pojma gde ide njihov novac, jer su ugovori i obaveze u državnom biznisu tajni. To je, naravno, u interesu posla koji je vlast sklopila, ili zato što je to tražio inostrani partner.

Tako idiličnu sliku o poslovnim sposobnostima države, samo ponekad, u Vladi kažu krajnje tendenciozno, pokvari neka afera, poput poslednje priče o gubicima Er Srbije. Informacije koje je objavila Mreža za istraživanje kriminala i korupcije, govore da je Vlada zatražila da Aerodrom Beograd otpiše 22 miliona dolara koje mu za izvršene usluge u prošloj godini duguje Er Srbija. Aerodrom je javno preduzeće u kome su i građani akcionari, a očekuje se i da deo profita uplaćuje u republički budžet. Umesto toga, on će morati da „pokrije“ račun nacionalnog avio-prevoznika, kojim po osnovu 49 odsto vlasništva, upravlja arapski Etihad. Isto to učinjeno je i krajem 2014, kada je Er Srbiji, takođe Aerodrom, otpisao dug od 17,6 miliona dolara. Iz vrha vlasti, pak, stižu različita objašnjenja. Jedno od njih je da ni Aerodrom ne bi poslovao tako dobro, ne bi imao rast najveći u regionu, da nema uspešne Er Srbije, koja je prošle godine ostvarila profit od četiri miliona evra a pretprošle 2,7 miliona.

Računica kojom barata Vlada ipak zbunjuje prosečnog građanina. Posebno se u sliku o profitabilnoj nacionalnoj avio-kompaniji ne uklapa iznos pokrivenih dugova, od ukupno gotovo 40 miliona dolara. Nekako se stalno dolazi do zaključka da Er Srbija nije mnogo uspešnija od nekadašnjeg Jat ervejza, ali je moguće da se ta jeretička misao javlja jer obični smrtnici nisu u stanju da sagledaju sve prednosti nove firme pod upravom Etihada. Verovatno su sakrivene u dubinama neobjavljenih delova ugovora o partnerstvu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari