U trenutku kada nastaje ovaj tekst još ne znamo da li je u noći između nedelje i ponedeljka pala kiša, ali ako jeste, na vama je da procenite – da li je za to zaslužna moleban za kišu koja je juče održana u Valjevu na poziv episkopa Milutina, ili je u pitanju sasvim uobičajena meteorološka pojava.

Pre desetak dana i na Svetoj gori održana je slična molitva – monasi su se molili da stane veliki požar i padne kiša, a molitve su im uslišene, kako piše štampa, posle pola sata. „Eto kako je to kad se protiv stihije bore ljudi da ugase i ništa ne mogu i kad se malo pomoliš Bogu, Bog začas pošalje oblake i to ugasi za 15 minuta“ – preneo je otac Dositej iz Hilandara.

Na valjevsku moleban za kišu prvo je reagovalo Udruženje ateista Srbije, koje je prozvalo episkopa Milutina „da dozvoljava sebi da javno poziva građane da se pokaju i optužuje ih, u najboljoj tradiciji SPC, za sušu i sve elementarne „.

– Svakome ko ovih dana prati vremensku prognozu, naime, jasno je da je geofizička nauka meteorologija, koja se zasniva na praćenju određenih parametara u atmosferi, prognozirala promenu vremena i padavine upravo za nedelju, 26. avgust, u večernjim satima. To samo pokazuje sa kolikim se omalovažavanjem Crkva i njeni službenici odnose prema vernicima, ne bi li pokazali da poseduju „moć“ komunikacije sa nekakvim nepostojećim „nebeskim silama“, a sve u cilju sticanja duhovne, a u krajnjem, i materijalne koristi – navode ateisti.

Zbilja, ako je molitvom zaista moguće prizvati kišu, onda bi valjalo taj recept primeniti i na mnoge druge oblasti života – recimo, valja se zapitati, da li je moguće organizovati molitvu da dinar bar mesec dana bude jači od evra? Pa onda molitvu da Zvezda i Partizan uđu u Ligu Evrope, ako već ne mogu u Ligu šampiona. A valjalo bi već sada, šest meseci unapred, preventivno početi molitve da u februaru opet ne padne sneg od dva metra, i da termometar ne sklizne na minus dvadeset.

Pojedini episkopi, fakat, organizuju molitve tek posle konsultacija sa meteorolozima, čime svakako omalovažavaju one ljude koji religioznost shvataju kao duboko intimnu, ali i veoma ozbiljnu stvar. Uz to, optuživati građane da su sami, svojim gresima, skrivili sušu, jeste možda i pokušaj da se zaborave skorašnja „činodejstvija“ pojedinih crkvenih velikodostojnika i sveštenika, koja svakako ne potpadaju u 10 božjih zapovesti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari