Ko sme da protestuje 1

Penzioneri PKB-a nemaju pravo na protest.

To je odlučila policija po prijavi koji su podneli za održavanje skupa naredne nedelje. Procenjeno je da postoji opasnost od nasilja.

Penzioneri PKB-a nemaju pravo na spontano okupljanje. To su pokušali početkom nedelje, kada im nije dozvoljen protest ispred kapija firme, ali ih je sprečio kordon policije.

Oni koji su se tu našli legitimisani su, a patrole još uvek dele pozive za saslušanje u stanici Palilula.

Građani se javljaju u sobu 165, na vratima piše da je to Odeljenje za suzbijanje narkotika i maloletničke delinkvencije, ispituje ih kriminalistički inspektor.

Kazna za sve ista, unapred dogovorena – 5.000 dinara. Ne bune se, kažu, imaju para, dao im Vučić još prošlog meseca podršku od 4.000 uz penziju, pa je sa kamatom taman toliko.

Penzioneri PKB-a nemaju pravo ni na suđenje u razumnom roku. Prošlo je više od godinu dana od kada su tužili državu i PKB. Promenile su se tri sudije, održano je šest pripremnih ročišta i tek naredne nedelje trebalo bi da krene proces.

Zašto se bune? Izgleda da samo oni nemaju pravo na akcije u bivšoj firmi.

Zaboravljeni su kada je društveni kapital u kome su imali svojih deset procenata kao i svi drugi građani u svojim preduzećima, prebačen u državni.

Izgubili su i pravo da se prijave za besplatne akcije koje su mogli da dobiju svi ostali, jer se računalo da će to pravo da ostvare u PKB-u.

Ali, država je svoj i njihov deo u paketu prodala arapskoj Al Dahri, pare su potrošene i ko sada da obračunava i isplaćuje bivše radnike, sada penzionere?

Zato oni i dalje zakazuju proteste.

U policiji im još niko nije objasnio zašto su pre desetak dana ljudi ispred Skupštine mogli da angažuju autobuse Laste i „spontano“ se okupe sa sve transparentima podrške?

Zašto oni nisu legitimisani i pozvani da daju izjave u stanici?

Zašto od njih nije traženo da se raziđu? Neko je, dok su sedeli ispred kriminalističkog inspektora, uzgred pomenuo da je ispred Skupštine bio politički skup.

Penzioneri se sada pitaju da li policija uopšte sme da interveniše u masi gde se ističe portret predsednika, ili silu može da primeni samo kada su u pitanju penzioneri.

Da li drugačiji zakoni važe za partijske pristalice a drugi za njih?

I ne deluje im ubedljivo pretpostavka da se država najviše brine za zdravlje svojih starijih sugrađana, pa im zabranjuje okupljanje radi očuvanja njihove bezbednosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari