Kolateralna država 1

„Osnivanje Ministarstva za brigu o porodici i demografiji govori o tome da je država odlučna da napravi još snažnije iskorake na poboljšanju nataliteta“, izjavio je u novembru prošle godine prvi ministar tog od skora izmišljenog ministarstva.

Ali nakon izjave na Tviteru od pre neki dan: „Nažalost. Kolateralna šteta. Ne postoji državna mera koja nekome nije naškodila“, na temu smanjenja naknada za porodilje, izgleda da osnivanje ovog ministarstva jedino govori o tome da treba uhlebiti još kadrova.

Jer kako drugačije tumačiti objašnjenje da su porodilje kolateralna šteta državne mere po kojoj se u obračunu naknade zarade neće obračunavati meseci za koje poslodavac nije platio poreze i doprinose.

To znači da će sve porodilje zaposlene u firmama koje su prošle godine iskoristile mogućnost da odlože poreze i doprinose tokom četiri meseca, koje ulaze ili će ulaziti u poslednjih 18 meseci od dana otvaranja trudničkog bolovanja, odnosno 18 meseci od otpočinjanja porodiljskog bolovanja, imati smanjenje, jer im se u obračunu naknade zarade ovi meseci računaju sa nula dinara.

Ovo je objašnjenje sa roditeljskog portala Bebac.rs. Prema nekim tumačenjima, trudnice i porodilje će ovu razliku u isplati dobiti najranije 2023. godine.

Povodom usvajanja ove uredbe, ali i cinične izjave ministra, Inicijativa „Mame su zakon“ podsetila je „da je ceo Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom napisan tako da su gotovo sve trudnice i porodilje njegovom primenom postale ‘kolateralna šteta’ i da to traje od jula 2018. godine, a da su uoči usvajanja istog žene predstavljene i kao mafijašice koje svesno i namerno pljačkaju državu“.

Još 2016. godine je tadašnji premijer Srbije Aleksandar Vučić objašnjavao kako majke socijalni slučajevi uzimaju pomoć za decu, pa onda neće da rade. Onda se dve godine kasnije menjaju propisi pa se uvećavaju isplate naknada za treće i četvrto dete. Sada su porodilje kolateralna šteta.

Ako zanemarimo ministarstva, strategije i obećanja, ko može da kaže kakva je u stvari demografska politika Vlade, ko može da se pouzda u pomoć i da se krene u osnivanje ili proširivanje porodice.

Sada je svaki peti stanovnik stariji od 65 godina, a prosečna starost stanovništva Srbije je 43,3 godine.

Po prvi put u poslednjih pola veka broj stanovnika se spustio ispod sedam miliona, a godišnje se broj stanovnika Srbije smanjuje za tridesetak hiljada.

Ako je stvarno prioritet državne politike zaustavljanje ovih trendova, bilo bi pametno donositi propise tako da ne pogađaju trudnice i porodilje, od kojih i zavisi budućnost naroda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari