„Balkan je kao jedna čorba u koju mi želimo da stavimo lep začin kako bi bila još ukusnija“, rekao je turski premijer Ahmet Davutoglu tokom svoje posete Beogradu. Izjava govori, koliko o preplitanju različitih uticaja u ovom regionu, toliko i o želji Turske da svoje „prisustvo“ ovde očuva i osnaži.

Zato je Davutoglu, autor čuvene knjige „Strateška dubina“, istakao koliko su odnosi Srbije i Turske bitni za Balkan i to da „bez obzira na geografsku udaljenost, ne postoje granice između suseda“. Ova „dubinska“, proširena definicija komšiluka ponegde će biti primljena s podozrenjem, ali stiče se utisak da se srpsko-turski odnosi poslednjih nekoliko godina razvijaju u pragmatskom duhu, uz uvažavanje interesa obe strane.

Premijer Vučić nije bio oduševljen Davutogluovom metaforom o čorbi. A kada je već morao da se izjašnjava o svetskoj politici, Vučić je postupio u obrenovićevskom maniru kojem se, ako se spoljnopolitički dosledno primenjuje, nema šta prigovoriti. Upitan o tome kakav je njegov stav povodom sukoba Turske i Rusije zbog obaranja ruskog aviona, rekao je da je Srbija mala zemlja, a on običan čovek koji ne čezne da rešava velike svetske probleme.

„Dobro znam gde nam je mesto u svetu. Imamo dobre i prijateljske odnose sa Rusijom i sa Turskom i tako ćemo nastaviti.“ Srećom pa se od Srbije, kada je o tursko-ruskom problemu reč, opredeljivanje ne očekuje.

Jedan od konkretnih rezultata posete Davutoglua ali i brojnih srpskih poslovnih ljudi jeste dogovor o osnivanju „saveta na najvišem, vladinom nivou, iz oblasti u kojima dve zemlje imaju najupečatljiviju saradnju“.

Davutoglu je rekao da je cilj da se obim trgovine od 780 miliona dolara u 2014. poveća na milijardu dolara u 2016. godini. Predstavnici srpsko-turskog poslovnog foruma tvrde da je taj cilj već dostignut u 2015.

U intervjuu Danasu, datom uoči posete, Davutoglu je jasno govorio o perspektivama jednog aspekta ekonomske saradnje: „naše (turske) firme koje su često i deo multinacionalnih partnerstava investiraće samo ako postoji povoljna, efikasna i fer klima za investiranje“. I – „Vlada Srbije treba da olakša stvaranje poslovne klime koja daje mogućnosti za profit privatnog sektora“.

U svakom slučaju, poseta Davutoglua i turske delegacije može se smatrati relativno uspešnom. Iako je magla pokvarila neke planirane susrete.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari