Kontaminirani razum 1

Klinički centar Niš je, i pod pretnjom oštre novčane kazne, ovih dana odbio da novinarki Danasa dostavi informacije o broju hospitalizovanih i preminulih pacijenata sa potvrđenom i sumnjivom korona infekcijom u prva dva meseca epidemije, uz obrazloženje da se dokumenta iz kojih se to može videti „nalaze u crvenoj zoni“ i „zbog svoje kontaminiranosti nisu dostupna upravi“.

Ni upozorenje poverenika za informacije od javnog značaja Milana Marinovića da je za nepostupanje po njegovom izvršnom rešenju zaprećena značajna novčana kazna – u rasponu od polovine mesečnih prihoda do deset procenata prošlogodišnjih prihoda KC-a, nije uticalo da odluka te ustanove bude drugačija.

Niški KC se, tako, po drugi put oglušio o nalog Poverenika da ovi podaci budu dostavljeni našoj novinarki, koja ih je, po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, zatražila pre skoro pola godine.

Nije daleko od primisli da ova zdravstvena ustanova – inače jedna od najvećih u Srbiji, koja pokriva teritoriju od 2,5 miliona stanovnika a od početka epidemije je zbrinula više od 5.000 pacijenata – ne želi da dostavi tražene podatke, pritom se ne libeći manipulacija, pa i vređanja zdravog razuma, kako bi ostvarila takav naum.

Najpre, novinarka našeg lista nije tražila dostavljanje istorija bolesti i otpusnih lista preminulih kovid pacijenata – koje su, kako je navedeno, „zarobljene“ u „crvenoj zoni“ i „kontaminirane“ – već bilo koji dokument iz kojeg se takvi podaci mogu videti.

Zatim, niški KC, izvesno, poseduje elektronsku bazu ovakvih podataka, te „papirnati“ dokumenti i ulazak u „crvenu zonu“ nisu neophodni.

Najzad, predstavnici uprave KC su, početkom jula, na jednoj od retkih konferencija za novinare, već jasno rekli da nemaju nameru da saopšte podatke o ukupnom broju preminulih kovid pacijenata, jer je to „u isključivoj nadležnosti republičkog Kriznog štaba“.

Ovakvo i slično vređanje zdravog razuma, nažalost, nije novost, ali je daleko veći problem to što uvrede te vrste štete javnom zdravlju i zdravstvenoj bezbednosti građana.

Već je previše primera koji to ilustruju – od nedostatka testova na početku epidemije prikrivanog pričom o nacionalnoj „strategiji“ testiranja manjeg broja ljudi, preko ocena da održavanje izbora i fudbalski derbiji nisu rizični, do neistina o broju mrtvih zbog „informatičke sistemske greške“.

Najveće ruženje ljudskog dostojanstva i pristojnosti su, svakako, tvrdnje vlasti i njenih štabova da je svako povećanje broja obolelih, pa i aktuelno, posledica ponašanja neodgovornih građana, koji „ne nose maske i idu na žurke“.

Koliko će nas još, u ljudskim životima, koštati ovakve  manipulacije?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari