Uoči novogodišnjeg dočeka predsednik Republike Boris Tadić najavio je da će u prestupnoj 2012, koja će u Srbiji biti i „dvostruko“ izborna godina sa predsedničkim i parlamentarnim izborima, glavne teme biti ekonomija i standard.

Kosovski problem moraće da čeka trenutak za koji vlast u Beogradu proceni da je pravi „kako bi njeno rešenje moglo da bude delotvorno“, kaže predsednik. On nije ni nagovestio rokove primene ove „terapije“, ali je objasnio da privodi kraju razgovore sa „evropskim partnerima“, iza kojih slede konsultacije i sa „našim institucijama“, kako bi se taj „delotovorni“ predlog našao pred Skupštinom Srbije. Tadić nije rekao ni reč o barikadama i za sredinu februara najavljen referendum u srpskim opštinama na severu Kosova i Metohije o (ne)prihvatanju instutucija samoproglašene kosovske države, koji će pasti uoči novog izjašnjavanja EU o dodeli statusa kandidata Srbiji, koja do tada treba da ispuni dodatne kosovske uslove.

Dok se u Srbiji čeka da državni vrh izvuče iz rukava novu „kosovsku mantru“, u prvih nekoliko dana Nove 2012. čulo se više novo-starih predloga i želja. Državni zvaničnici iz resornog Ministarstva za KiM najavljuju da je „najvažniji posao u ovoj godini očuvanje srpskih institucija na celoj teritoriji KiM“. Vuk Drašković, predsednik SPO i istovremeno lider vladajuće koalcije i „Prekreta“, tvrdi da je to „gubitnička i pogrešna politika“. On je za „odbacivanje Rezolucije 1244 SB UN i prihvatanje nestatusnog dela Ahtisarijevog plana“. Potpredsednik Nemačkog Maršal fonda Ivan Vejvoda smatra da je kosovsko pitanje „suštastveno evropsko pitanje“ i da za njegovo rešenje treba iskoristiti slične primere iz evropske prakse, poput Severne Irske ili Južnog Tirola, što sve češće javno pominje i predsednik Tadić. Astrološke prognoze, koje su drugog dana 2012. bile udarna vest pojedinih agencija, nisu se mnogo bavile KiM. Stidljivu najavu da se „od juna može očekivati pozitivan zaokret EU prema srpskoj politici na Kosovu“, pregazile su hit predviđanja da će se, ako je verovati zvezdama, parlamentarni izbori održati u martu, da nas očekuju „neverovatne“ i „šokantne“ koalicije, promena Ustava, povratak Vojislava Šešelja iz Haga, nove afere, mogući diplomatski incidenti, uključujući i mogućnost da „jednog stranog diplomatu u Beogradu napadne pas lutalica“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari