Ivo Josipović zadovoljan je tretmanom koji je dobio u srpskim medijima. Veruje da je srpskoj javnosti i političarima „sasvim jasno“ da zastupa „politiku mirotvorstva, saradnje i rešavanja problema“. Onda kaže da Boris Tadić na njegovu inauguraciju nije došao iz iracionalnih razloga čime izaziva reakciju ambasade Srbije u Hrvatskoj koja saopštava da izjave tog tipa ne doprinose dobrosusedskim odnosima.

 Josipović je već ranije nazvao politiku Beograda prema Kosovu iracionalnom, na šta Vuk Jeremić nije mogao da ne reaguje na način sličan onom u saopštenju ambasade u Hrvatskoj.

Novi predsednik Hrvatske je rekao i da je pitanje odnosa Srbije i Kosova u celosti izvan hrvatske politike, što nije sasvim tačno. Jer, Zagreb ne samo što je priznao nezavisnost Kosova, već je i njegova predstavnica u Međunarodnom sudu pravde branila stav Prištine da je nezavisnost legalna. Josipović, koristeći dobru startnu poziciju posle inauguracije i imidž dobrog momka koji je stekao ne samo u Hrvatskoj, simpatično (Tadić) pruža ruku prijateljstva, ali i poručuje, ne prvi put, da je Hrvatskoj veoma stalo da Mladić bude izručen Hagu. Dovođenjem Mladića u kontekst bilateralnih odnosa sa Srbijom, Josipović očito demonstrira stav da je Hrvatska sve bliža EU, te da kao takva ima moralnu snagu da Srbiju podseća na njene obaveze. Svakako bi svima u regionu godilo da se agonija s Mladićem okonča, ali natovarivanje tog pitanja na inače teško opterećene odnose Srbije i Hrvatske ne izgleda suvislo.

Otud je Tadić replicirao da je za Srbiju važno i da Hrvatska u Hag dostavi sva dokumenta u vezi sa optužbom protiv Ante Gotovine.

Saša Obradović, šef srpskog pravnog tima u procesu koji Srbija vodi protiv Hrvatske u MSP, obavestio je javnost da je deo kontratužbe i zahtev da se Hrvatskoj zabrani proslava Dana pobede i domovinske zahvalnosti budući da praznik koincidira sa proterivanjem 220.000 Srba iz Krajine. Hrvatski političari zahtev su okarakterisali budalastim, jer ne može Beograd da odlučuje šta će ko da slavi. Ipak, zahtev je za Zagreb neprijatan jer ide u pravcu onoga što najbolje oslikava stara fraza: „kriminalizacija Domovinskog rata“.

Poslanici Skupštine Srbije iz grupe prijateljstva s Hrvatskom, ugošćeni su neki dan u Zagrebu i domet posete gošćenjem je završen. Josipović i Tadić verovatno će se sresti u dogledno vreme, ali time neće biti stabilizovani odnosi u regionu, iako je, kako kaže Karl Bilt, relacija Zagreb – Beograd za te odnose ključna. Pred Srbijom je težak zadatak da pronađe formulu kojom će braniti svoj suverenitet i istovremeno komunicirati sa partnerima u regionu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari