Kurti je vratio zemljište Dečanima, ali neće i dinar 1Foto: BETAPHOTO/ARMENIJA ZAJMI BESEVIC/MO

Zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD Gabrijel Eskobar izjavio je da nije uspeo da ubedi premijera Kosova Aljbina Kurtija da suspenduje odluku o zabrani srpske valute u Kosovo dok Evropska unija, SAD i Vlada Kosova ne pronađu dugoročno rešenje, kao što je elektronski transfer evra kroz kosovski sistem.

„Premijer je rekao da je to odluka nezavisne institucije“, rekao je Eskobar u intervjuu za Radio Slobodna Evropa, na kraju posete Kosovu, koju je počeo u sredu, 13. marta.

Ono što je obeležilo, međutim, Eskobarovu posetu Kosovu, prilikom koje se ispostavljalo pitanje zbog čega je izbegao da svrati i u Beograd, kad se već protegao preko okeana u posete „pasivnim“ krajevima, bilo je i obelodanjivanje odluke vlasti Aljbina Kurtija da će Kosovo vratiti zemljište manastiru Dečani.

Dugo očekivana primena odluke Ustavnog suda iz 2016. po pitanju Manastira Dečani i registracije manastirskog zemljišta konačno postaje realnost. EU je zasnovana na vladavini prava. Očuvanje vladavine prava i poštovanje nezavisnosti pravosuđa neophodni su preduslovi za put Kosova u EU, rekao je jedan od lidera sa Zapada.

Ispostavilo se, putem praćenja izjava zapadnih zvaničnika, da bez vraćanja zemljišta Manastiru Dečani Kosovo, ne bi moglo da računa na članstvo u Savetu Evrope, na koji se naveliko računa kao dokaz nezavisnosti države, a manje, utisak je, prava koje građanki i građani imaju posredstvom članstva u takvoj organizaciji.

Doduše, srpske vlasti, odnosno režim Vučić i Dačić, prvenstveno se trudi da takav čin ospori, kao da to ne bi bilo dobro i za Srpkinje i Srbe koji žive na Kosovu.

Mnogo više nego Kurti, kojem je to dokaz nezavisnosti, ovi se bore da sprečavanjem članstva Kosova u međunarodnim organizacijama održavaju sami sebe na vlasti lažima i kosovskim mitovima u Srbiji. Ne na Kosovu, njega su odavno izgubili..

Jasno je da je takva državna politika ovdašnjih vlasti pogubna za nekadašnju južnu srpsku pokrajinu, kao što je jasno da se režim Aljbina Kurtija prema srpskoj manjinskoj zajednici ponaša tako da deluje da bi najviše voleo da je – i nema.

Vraćanje zemljišta Manastiru Dečani pretpostavlja se i kao uvod u konstituisanje Zajednice srpskih opština, kojoj će kosovski režim morati da pristupi, koliko god se opirao i „glumio“ pred biračkim telom „čvrtu ruku“, koja se prema srpskoj manjinskoj zajednici ophodi u kontekstu uništenja i proterivanja, zbog povezanosti sa režimom u Beogradu.

Režim u Beogradu je loš, pre svega prema onima koji su najugorženiji, jer su i najosetljiviji, što je za kosovke Srbe očigledno, koji pate, s druge strane, pod pritiskom režima u Prištini.

Manastiru Visoki Dečani je 1946. godine oduzeto 700 hektara zemlje. Država Srbija 1997. godine vratila mu je 24 hektara.

Vraćenih 24 hektara je redovno ubeleženo u katastar, ali ih nakon 1999. lokalna kosovska vlast ne priznaje, iako manastir i dalje koristi tu zemlju.

Sporu koji je trajao 16 godina – došao je kraj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari