Premijer Crne Gore Duško Marković, doputovao je u tokom vikenda u Beograd, što je bila njegova prva zvanična poseta nekoj državi, od kada je, u novembru prošle godine, preuzeo funkciju predsednika tamošnje vlade.
Imajući u vidu događanja koja su pratila izborni proces u Crnoj Gori, kada je prema tvrdnjama tamošnjih državnih organa, pripremano ubistvo bivšeg premijera Mila Đukanovića i oružano preuzimanje ključnih institucija, što je sve, prema rezultatima istrage, planirano na teritoriji Srbije, pomalo čudi da o ovoj temi nije posvećena ni reč u medijskim izveštavanjima sa sastanka crnogorskog i srpskog premijera kao i sa njihove zajedničke konferencije za novinare.
Načelno, vrlo malo se zna o tome koliko je Srbija doprinela rasvetljavanju tog slučaja, a u poslednjih nekoliko meseci bilo je šumova u komunikaciji dve države, kada je reč o zahtevima za hapšenje i ekstradiciju dvojice državljana Srbije koji su osumnjičeni za pokušaj izvođenja terorističkog napada u Podgorici na dan parlamentarnih izbora. Pored dvojice srpskih, interpolova poternica raspisana je i za dvojicom ruskih državljana, što je dodatno zakomplikovalo poziciju srpskih vlasti, s obzirom na geostratešku spoljnu politiku Srbije baziranu na dobrim odnosima sa Ruskom Federacijom. Nije tajna da se Rusija snažno protivi ulasku Crne Gore u NATO i da su ruski zvaničnici u nekoliko navrata, pre pokušaja nasilnog preuzimanja vlasti u izbornoj noći, davali vrlo oštre i nedvosmislene izjave u smislu da će tamošnje vlasti zažaliti zbog odluke o atlantskim integracijama. Takođe, ministar spoljnih poslova Ivica Dačić je pre dve nedelje uputio vrlo oštre i, reklo bi se, nediplomatske izjave o Crnoj Gori, zamerajući priznanje kosovske nezavisnosti i podršku za ulazak Kosova u međunarodne organizacije.
Kao da svih tih neprijatnosti nije ni bilo, premijeri Crne Gore i Srbije Duško Marković i Aleksandar Vučić su tokom sastanka u Beogradu i posle na zajedničkoj konferenciji za novinare govorili o bratskim odnosima dve države, potrebi jačeg ekonomskog povezivanja, sjajnim odnosima i svetloj budućnosti. Vučić je rekao da podržava odluku crnogorskih vlasti o pristupanju u NATO naznačivši da Srbija ostaje vojno neutralna. Marković je istakao da podržava dijalog Beograda i Prištine i da daje najsnažniju podršku Srbiji u tom procesu, izražavajući spremnost Crne Gore da pomogne. Na kraju, konstatovano je da su Srbija i Crna Gora imale zajedničku istoriju, ali da sada svaka donosi odluke u svom interesu. Korisna predstava sa aspekta smirivanja tenzija u regionu, nekorisna na duži rok jer je prepuna nedoumica, laži, i nerešenih pitanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.