I tako je prošla još jedna godina, ovaj put trinaesta, a da nalogodavci i izvršioci ubistva Slavka Ćuruvije, novinara i vlasnika Dnevnog telegrafa, nisu otkriveni. Jedino što se dobija iz tužilačko-političke sfere jesu magloviti odgovori. Mediji prenesu izjavu nadležnog tužioca – od 2000. promenjena su četiri republička tužioca, nekoliko okružnih, ustanovljeno je Specijalno tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala… I ništa. Ubijena je svaka nada da će se brutalno streljanje Ćuruvije u centru Beograda, ali i ubistva Dade Vujasinović i Milana Pantića, ikada rešiti. Ni političari nisu otišli dalje od davanja neispunjenih obećanja.


Svima je jasno da dokle god ne postoji politička volja da se ova ubistva reše, ona će ostati nerešena. A uvek su neki viši interesi iznad istine. „Nemojte sad, mora li o tome“, najčešći su odgovori na pitanja o rasvetljavanju ubistva. Slučaj Slavka Ćuruvije je više nego jasan. Sudeći po dosijeu „Ćuran“, Slavka je do minut pre ubistva pratila DB . Onda su se pojavile ubice i likvidirale ga.

Političari na vlasti bi najviše voleli da novinari umuknu i ne čačkaju ih sa takvim neprijatnim pitanjima. Sad naročito. Pa izborna je kampanja! Kao da je to mera svega u ovoj zemlji. A izgleda da jeste. Jer, dosadašnje iskustvo govori da se rad u državnim institucijama, sudstvu, tužilaštvu i policiji na škakljivim predmetima, prekida u vreme izborne kampanje (da se ne zamere ako dođe do promene), onda se čeka da prođu pregovori o koalicijama, zatim ustanovljavanje nove vlade i raspodela ministarstava, pa onda dok novi ministar uđe u posao, već je prošla jedna godina. A posle je već lako – radimo, pravda će biti zadovoljena…

Na vlasti u vreme ubistva Dade i Ćuruvije su bili socijalisti, dok je Pantić ubijen u vreme DOS-a. Pošto je na sceni kohabitacija DS i SPS i istorijsko žmurenje na nepodopštine i ubistva Miloševićevog režima, čiji su integralni deo bili i današnji socijalisti, ma koliko se ograđivali i tvrdili da su se promenili, ova ubistva ostaće nerazjašnjena. Zarad koalicionog mira, ova pitanja su gurnuta na stranu, a armija piarova škrguće zubima na novinare koji ih postavljaju. Demokrate, koji su bili najglasniji u zahtevima da se ubistva novinara reše, ne bi da se zameraju koalicionim partnerima. Jedino još novinarska udruženja, novinari, prijatelji i porodice ubijenih novinara uporno traže istinu o ubistvima njihovih najbližih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari