Drugu godinu zaredom premijer Aleksandar Vučić pozvao je građane Srbije da letuju na domaćem terenu. Ovog puta je, u stvari, otišao korak dalje – predložio je da ubuduće svi koji budu godišnji odmor proveli u Srbiji mogu da računaju na poreske olakšice. To bi otprilike izgledalo ovako, odete na odmor u neki od hotela na planini ili kraj jezera, platite, uživate, sačuvate fiskalne račune na osnovu kojih vam država naknadno refundira deo.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Sve je još u formi ideje. Tako da se ne zna ni koliki bi to bio deo, da li bi se ti računi odnosili samo na hotelske usluge ili i na espreso popijen u nekom od kafića, grickalice kupljene u lokalnoj prodavnici. Da li bi postojalo ograničenje na količinu računa? Limit preko kog se ne bi refundiralo? Premijer čeka konkretne predloge, kako bi se oni kasnije verovatno našli u nekoj uredbi. Do tada sve ovo je puj pike ne važi. Čist populizam.

Oni koji vole da idu u srpske banje, na Kopaonik ili Zlatibor, ili oni koji imaju vikendice u nekom delu naše lepe zemlje išli su i trošili novac po Srbiji i mnogo pre Vučićevog poziva. Oni drugi, koji vole da se brčkaju u moru, upoznaju znamenitosti evropskih metropola ili jašu kamile po Egiptu i skijaju po austrijskim Alpima nikakav povraćaj novca neće zadržati u Srbiji. Uostalom, svako je zaradio svoj novac pošteno i pošteno po svom izboru može i treba da ga potroši. To ne znači da je manji Srbin od onoga ko ostaje ovde.

Kao što manji Srbin nije ni onaj ko leti Lufthanzom ili Viz Erom ili nekom drugom avio-kompanijom umesto Er Srbijom. Jednostavno, svako za svoje pare bira uslugu, kvalitet i mesto gde će se odmarati.

Ideja je, kaže premijer, da se našim građanima predoči lepota naše zemlje. Što je sasvim u redu. Sasvim je u redu i njegova računica, da bi bilo dobro da od 1,2 milijarde evra koje naši turisti potroše u inostranstvu bar desetina ostane kod nas. Bio bi to, kaže on, ogroman podsticaj za naše ugostiteljstvo, ali i za celu ekonomiju i finansije naše države.

S druge strane, veliki podsticaj domaćim turistima da ostanu bio bi kada bi država mnogo bolje uredila poslovnu klimu, obuzdala lokalne samouprave, pa dovela investitore koji bi sredili sve te lepote naše zemlje, od kojih su neke još uvek nebrušeni dijamanti, a druge rugla u koje decenijama niko nije ni dinara uložio.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari