Pet nevladinih organizacija predalo je u ponedeljak Vladi Srbije izveštaj o radu nove vlade u oblasti ljudskih prava, tranzicione pravde i vladavine prava. Izveštaj nije nimalo povoljan po aktuelnu vlast. Navode da se i dalje krši sloboda okupljanja LGBT osoba, prave se spiskovi nepodobnih medija i ličnosti, podnose se zahtevi za zabranu pojedinih NVO i medija, dok se sudska praksa drastično promenila od dolaska novih vlasti u korist ekstremista.


Optužuju predsednika Srbije Tomislava Nikolića i potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića da koriste govor mržnje i kvalifikacije na račun čitavih nacionalnih zajednica. Nikolića optužuju da je svojim izjavama „ozbiljno ugrozio započete procese stvaranja trajnog mira na Balkanu“ i da je to doprinelo pogoršanju odnosa sa državama regiona – Hrvatskom i BiH. Za Vučića je navedeno da je preuzeo kontrolu nad službama bezbednosti, umešao se u rad policije i tužilaštva i tako oslabio institucije države. Na predstavljanju izveštaja pojavio se i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas.

Ovakve ocene kao da su šokirale naprednjake te su odgovorili rečnikom koji je, činilo se, odavno zaboravljen. „Namera Dragana Đilasa, Sonje Biserko i ostalih nevladinih dušebrižnika sasvim je jasna, a ogleda se u odlučnom napadu na borbu protiv korupcije koju je beskompromisno poveo Aleksandar Vučić“, piše u saopštenju SNS i dodaje da je „sramotno i groteskno“ što je Đilas, koji je „pogazio sve pravne norme da bi se dočepao milionskog bogatstva i zavukao ruku u džep građanima Srbije“, prisustvovao otvaranju biblioteke u Kući ljudskih prava.

Da li su ljudska prava upotrebljena za politički napad opozicije na vlast? Naravno! Pa to bi uradila svaka opozicija koja razmišlja o svojoj političkoj budućnosti. Ljudska prava su par excellence političko pitanje. Jedini pravi način političkog pritiska o stvarima koja su krajnje subjektivna.

Međutim, sporno jeste to što je i prethodna vlast zabranila Paradu ponosa 2011, dok je 2010. došlo do sukoba policije i protivnika Parade ponosa. Prisluškivanja političkih protivnika je, kako smo mogli da čujemo, bilo i u vreme demokrata. A diskriminisanih, na ovaj ili onaj način, u Srbiji ima mnogo i to odavno. Svima se krše ljudska prava, jer se jako loše živi. Uostalom, zar osnovna ustavna prava nisu odavno prekršena: pravo na stanovanje, na jednakost, pravo na pravično suđenje…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari