Ljuti lek na ljutu ranu 1

Hrvatski epidemiolog Igor Rudan, profesor na Univerzitetu u Edinburgu, pre nekoliko dana je na svom Fejsbuk nalogu približio javnosti sa kakvim dilemama se svetske vlade suočavaju prilikom donošenja odluka u borbi sa korona virusom.

On napominje, na slučaju Hrvatske, da bi se za manje od dva meseca mogli osloboditi ovog virusa uz potpuno zatvaranje granica i karantin za stanovništvo. Ali pitanje je cene.

Kada ništa ne bi radilo dva meseca ekonomija bi se našla u ogromnom problemu, preduzeća nelikvidna bez novca ni za plate, građani bez novca sa dugovima.

„A zbog katastrofe za ekonomiju narast će broj nezaposlenih i nelikvidnih, ljudi se odavati alkoholizmu, biti depresivni, patiti od nesanice, raspadat će se brakovi, rast će stope smrtnosti od raka i kardiovaskularnih bolesti. I na kraju, oni koji su spašeni od koronavirusa nastradat će od bolesti koje će biti posljedica novog vala siromaštva i recesije“, navodi on.

Dakle, uporedo sa bitkom na zdravstvenom frontu treba voditi i bitku na ekonomskom. Mnoge svetske vlade su to već počele, ali je pitanje da li na vreme, jer svetske berze su protekle nedelje zabeležile pad neviđen još od svetske finansijske krize 2008. godine.

Najveće centralne banke (osim Evropske centralne banke) spustile su kamatne stope šaljući poruku da nema razloga za paniku, da će novca biti i da će biti jeftin.

Međutim, monetarne mere nisu dovoljne, pa su SAD objavile da je 50 milijardi dolara na raspolaganju za pomoć privredi.

Nemačka je verovatno otišla najdalje obećavajući skoro neograničenu pomoć privredi kroz kredite preko razvojne banke KfW. Nemačka preduzeća čije poslovanje je pogođeno korona virusom će moći „za početak“ da računaju na 550 milijardi evra državnih kredita.

EU će izdvojiti 37 milijardi evra za borbu protiv pandemije, a EBRD je namenila milijardu evra za pomoć kompanijama koje su već njihovi klijenti.

Osim kredita, države širom sveta razmatraju smanjenje ili odlaganje naplate poreza, moratorijume na otplatu kredita.

Najteže pogođena evropska zemlja Italija će upumpati 10 milijardi evra u ekonomiju uz obustavljanje otplate kredita za građane i privredu.

Uz sve ove mere UNCTAD je procenio da će gubitak za svetsku ekonomiju ove godine biti oko jednog biliona (hiljadu milijardi) dolara. Iako je u mirnodopsko vreme poželjno da se država ne meša mnogo u ekonomiju – ljuti lek ide na ljute rane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari