Vrhunac diplomatske ljutnje Srbije na Tursku – a posle prošlonedeljne izjave premijera Erdogana da je „Kosovo Turska i Turska Kosovo“ – dogodio se na prijemu koji je ambasador Mehmet Kemal Bozaj organizovao u utorak uveče u beogradskom Hajatu. Svojim prisustvom svečanost održanu povodom 90. rođendana turske republike nisu udostojili visoki državni zvaničnici Srbije, a ni ostali, nižeg ranga. Šef diplomatije Davutoglu ubeđivao je prethodno kolegu Mrkića da je izjava Erdogana pogrešno protumačena, da nije tako mislio i tome slično. Prvi potpredsednik vlade Vučić tražio je od Erdogana izvinjenje.

Čeka li Srbija ozbiljno to izvinjenje i da li su odnosi sa Turskom ugroženi na duži rok? U ovom trenutku ne izgleda da je tako. S jedne strane, reakcije MSP-a, premijera Dačića i Vučića bile su ispravne, u najmanju ruku u skladu sa ustavom. S druge strane, Srbija je, da je htela, mogla i ranije da stavi jasno Ankari do znanja da su neki postupci njene diplomatije neprihvatljivi – pre svega otvoreno lobiranje među muslimanskim zemljama da priznaju Kosovo. Čak ni Amerika ne kaže da otvoreno lobira za priznavanje Kosova.

Srbija je manje-više prešla preko toga, a prethodna vlast – čiju je politiku prema Turskoj aktuelna bila prihvatila – mnogo se više zbog priznanja Kosova naljutila na Crnu Goru i Makedoniju nego na svetske i regionalne sile.

Takođe, oštre reakcije naših zvaničnika bile su pomalo zakasnele – oni se nisu samoinicijativno naljutili na Turke, već pošto su ih novinari pitali.

Teško je oteti se utisku da je oštra osuda Turske pre svega poruka upućena kosovskim Srbima od kojih se očekuje da u nedelju izađu na lokalne izbore. Poruka glasi da ljutnjom na Turke koji svojataju Kosovo Srbija brani svoj neotuđivi deo. Malo patriotskog naboja dobro dođe da mobiliše neodlučne birače. Bojkotom ambasadorovog prijema protiv bojkota „Tačijevih izbora“.

Na srednji i duži rok će se tek pokazati hoće li srpsko-turski odnosi biti ozbiljnije poremećeni Erdoganovom izjavom i potonjim reakcijama naših zvaničnika. Najviše prostora za moguće posustajanje dosadašnje dobre komunikacije daje potez predsednika Nikolića, koji je u čitavoj stvari otišao najdalje. Odlukom da zamrzava svoje učešće u trilateralnoj inicijativi Ankara-Beograd-Sarajevo Nikolić možebiti nagoveštava distanciranje Srbije od Turske, što svakako ne bi prošlo bez posledica ni po odnose sa BiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari