Kada je pre dva dana, tada još premijer Srbije, Aleksandar Vučić, držao svoju „oproštajnu“ konferenciju za novinare, nabrajajući svoje uspehe i sumirajući zaostavštinu, našao je mesta i da pomene naš list.
Doduše izokola, Vučić se osvrnuo na „neke“ koji mu računaju da prosečna plata u aprilu nije bila „402-403 evra, nego 401,4“. Podrazumevana poenta je bila da sitničarimo, to jest da se premijeru ne može ništa više naći od greške od jedan-dva evra.
Na stranu to što je današnji predsednik Srbije nehotično priznao da čita Danas, za koji je ranije uvek tvrdio da ga ne otvara, citirajući naš tekst koji smo objavili tog dana. Bitnije je namerno iskrivljivanje podataka kojem je pribegao Vučić.
Naime, kada je Republički zavod za statistiku objavio da je prosečna plata u aprilu dostigla 49.635 dinara, premijer je odmah izjavio kako je prosečna zarada u Srbiji stigla do 404 evra. Kada smo zatim objavili da je plata zapravo 401 (zarez 4), premijer je „korigovao“ svoju izjavu na „402-403 evra“, kako bi njegova „greška“ delovala manja.
Problem je što njegova „greška“ uopšte nije greška.
Cifru o 401 evru prosečne zarade u aprilu nisu izračunali mediji, već upravo Republički zavod za statistiku, koji ju je i objavio u sklopu svog izveštaja o aprilskoj zaradi. Međutim, premijeru tih zvaničnih 401 evra plate nije bilo dovoljno, već se sasvim svesno načinio da ne vidi računicu Zavoda za statistiku i napravio svoju – veću: 404 evra. To je uradio tako što je u računicu ubacio kurs koji je važio poslednjeg dana aprila, a ne prosečni kurs za taj mesec. Dosadna sitnica, ali vrlo čest trik kad stvarnost treba prikazati malo lepšom nego što jeste.
Dakle, premijer je zanemario zvaničnu statistiku svoje zemlje i napravio svoju. To je problem. To što se radi o namernoj neistini, a ne o grešci. A da li je u pitanju evro, dva ili 200 uopšte nije važno.
Ono što građanima verovatno jeste važno, a što je pisalo čak i u naslovu teksta koji je premijer citirao, ali što je on propustio da pomene u svom govoru, jeste da je aprilska plata ove godine realno manja nego prošle. To znači da građani Srbije imaju manje da jedu sada nego pre 12 meseci. I to je zvanični podatak RZS-a, a ne naša računica.
Ne bi bilo loše da predsednik Srbije razmisli o tome.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.