„Stanje u medijima i govor mržnje u Srbiji najgore je u poređenju sa svim zemljama Balkana“, upozoravaju Reporteri bez granica.
Još jednom naša zemlja dobija potvrdu da je, makar i po lošem, prva u regionu.
A kako smo zaslužili ovako „visoko“ pozicioniranje na skali pluralizma, sloboda i demokratije?
Reporteri bez granica dali su nam ovakvu ocenu kao reakciju na brutalnu kampanju i napade svih nivoa vlasti u Srbiji protiv jednog medija – lista Danas i jednog karikaturiste Predraga Koraksića Coraxa, koji su se „drznuli“ da nacrtaju i objave ono što je upravo ista ta vlast oživela u javnom diskursu – Adolfa Hitlera i Jozefa Gebelsa.
Kada su naprednjački poslanici pred Narodnom skupštinom uporedili pisanje Danasa sa nacističkom propagandom, što je zatim iskarikirano na naslovnici Danasa kroz likove Hitlera i Gebelsa, a onda doživelo osude i kritike redom svih instanci do šefa države, skoro pa da su uspeli da zamene teze i predstave svog vođu kao – oličenog u liku Hitlera – a pisanje o tome kao slobodu medija.
Ova retorika naprednjaka, osim što je imala za cilj da skrene pažnju sa govora gradonačelnika Šapca Nebojše Zelenovića pred telima Saveta Evrope o lošoj političkoj situaciji u Srbiji, ipak je vratila fokus stručne međunarodne javnosti i zvaničnika Evrope na jedan drugi gorući i stalni srpski problem. Medije. I da ne bude zabune, nije ova kampanja protiv Danasa „najzaslužnija“ za tako lošu ocenu medijske situacije i zabrinutost kolega iz sveta. Nije ni blizu. Ona je samo kulminacija loših medijskih politika, odnosno nedostataka istih, koruptivnog i kriminalnog načina dodele budžetskih sredstava, kao po pravilu, prorežimskim medijima, potpune blokade regulatornih mehanizama, nerazrešenih napada pa i ubistava novinara, i odsustva ikakve odgovorne reakcije države na sve ove probleme.
Istina, reagovalo je Ministarstvo kulture i informisanja osudivši pritom Danas i karikaturu Hitlera, a da prethodno nisu osudili javno targetiranje drugih kolega na naslovnoj strani „Ilustrovane Politike“. Nije Ministarstvo kulture nikada osudilo ni naslovne strane tabloida koji su objavljivali fotografije maloletnika, žrtava zločina, lažne vesti i vodili prljave kampanje protiv svakog neistomišljenika. Za jedan od takvih napada na grupu novinara i javnih ličnosti ovih dana je odbijena tužba pred Ustavnim sudom Srbije pa će po pravdu morati da idu do Strazbura. Ali i ta vest je ostala u senci celokupne hajke vlasti da dokaže koliko su mediji u Srbiji slobodni.
„Ne prođe jedna jedina sedmica da neko od novinara u Srbiji nije uvređen, napadnut ili ponižen od strane državnih zvaničnika i predstavnika vlasti“, lepo je primetila Paulin Ades-Mevel, u Reporterima bez granica zadužena za Balkan.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.