To ni Raja Rodić ne bi radio – rekla je u preksinoćnoj emisiji „Oko“ na Javnom servisu Ljiljana Smajlović, predsednica UNS-a, komentarišući aferu oko prisluškivanja javnih ličnosti u Britaniji za potrebe tabloida News of the World u vlasništvu medijskog magnata Ruperta Mardoka.


Mada su srpski tabloidi godinama etiketirani kao nešto „najprljavije“ što se štampa na zemaljskoj kugli, očigledno je da ova afera ukazuje da ovdašnja „žuta štampa“ metodološki i te kako kaska za svojom starijom britanskom „braćom“. Britanija ima dugu tradiciju tabloida, može se reći da je su Sun, Daily Miror, News of the World i drugi bili uzori „bulevarskoj štampi“ širom sveta, pa i u Srbiji. Mada i dalje postoje nesuglasice oko toga koji je prvi srpski tabloid – jedni tvrdi da je to bio Dnevni telegraf Slavka Ćuruvije, drugi Nacional (ugašen u vreme „Sablje“), a treći Kurir Raje Rodića – činjenica je da se ta vrsta štampe na ovim prostorima „odomaćila“ tek posle 5. oktobra, kada je počelo „primenjivanje“ medijskih sloboda gušenih u vreme Miloševićevog režima. Čini se da su tada tabloidi vrlo često i zloupotrebljavali teško izvojevanu slobodu medija, i bili kritikovani zbog tekstova i fotografija koji su se neretko kosili ne samo sa novinarskim kodeksima, već i sa onim uobičajenim, ljudskim.

Činjenica je, opet, da su tabloidi, u krizi takozvane „ozbiljne štampe“ koja je, pomalo paradoksalno, nastupila nakon petooktobarskih promena, otkrili brojne političke afere i otvorili neka bolna pitanja tranzicionog srpskog društva. Po tome su se i razlikovali od britanskih, koji se uglavnom bave ličnostima i tračevima vezanim za milje šoubiznisa, dok je u Srbiji glavna preokupacija „žute štampe“ bila politika i političari.

Perjanica takvog novinarstva, Kurir, u međuvremenu je raznoraznim „političko-državnim manevrima“ vraćen u prvobitnu funkciju tabloida – posle donošenja izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju, te hapšenja vlasnika Rodića zbog zloupotrebe službenog položaja, ovaj list poznat po tome da je svojim pisanjem o aferama započeo rušenje bar jedne srpske vlade, danas se uglavnom bavi estradom. I ostali su, čini se, svedeni u okvire u kojima se lako kontrolišu (kao, uostalom, i mnogi drugi netabloidni mediji).

I dalje se, međutim, na stranicama takvih novina mogu naći stvari koje se graniče sa kičom, neukusom, nekada i pornografijom, ali daleko manje nego u vreme totalne tabloidne anarhije polovinom prve decenije dvehiljaditih. Sa druge strane, afera koja je uzdrmala Britaniju, ukazuje, izgleda, da su srpski tabloidi danas veoma pristojni i tolerantni mediji. Jer, to što su radili Mardokovi ljudi, ovde zaista niko ne bi radio. Što ne znači, opet, da jednog dana neće.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari