Inspekcija rada je krajem prošle sedmice izvršila nadzor u niškoj fabrici kompanije Jura i nije našla propuste u primeni epidemioloških mera protiv korona infekcije.
Poslodavac je doneo Plan primene mera bezbednosti i zdravlja na radu, te obezbedio zaštitne maske, svakodnevnu dezinfekciju zaposlenih, kao i sedmičnu dezinfekciju celog prostora, saopštilo je Ministarstvo za rad.
Njihova „pozitivna“ ocena bitno se razlikuje od tvrdnji dela radnika, kao i sindikata Sloga, koji jedini ima sindikalnu organizaciju u niškoj Juri, da se u toj fabrici epidemiološke mere ne poštuju.
Fabrika koja broji 2.700 radnika je krcata, radi se u tri smene, i vikendom, pošto se kasni sa isporukama. Autobusi za prevoz radnika su prebukirani.
U halama nema fizičke distance, radnici su od početka epidemije dobili samo šest platnenih maski, nema dezinfekcionih sredstava, nikome se ne meri temperatura.
Zaposlenima koji bi da odsustvuju preti se oduzimanjem bonusa od 5.000 dinara mesečno, tvrde oni.
Čak je i na niškom Gradskom štabu za vanredne situacije, početkom ove sedmice, rečeno da u Juri „nema sprovođenja svih mera“, zbog čega će „Grad tražiti pomoć Republike“.
Pritom je saopšten i ključni zvanični podatak: Jura je novo kovid žarište, tokom prošlog i ovog meseca u njoj je inficirano 68 zaposlenih, što je čak 60 odsto zaraženih u Nišu u tom periodu.
Bivale su niška i leskovačka Jura ozbiljna žarišta i u prethodnim talasima epidemije, zbog čega su privremeno redukovale rad po nalozima državnih epidemiologa i inspekcije.
Sindikati su tada upozoravali da kompanija „izvrdava“ ovakve mere, ali je institucionalna reakcija na upozorenja izostala. Jura je u krajnje retkim prilikama negirala takve tvrdnje.
Činjenica je, međutim, da su nadležni, već godinama unazad, prema ovoj kompaniji izuzetno blagi. Bez ozbiljnijeg institucionalnog epiloga ostajale su i optužbe da se u njoj guši sindikalno organizovanje, bolesni radnici otpuštaju, a zaposlenima zabranjuje odlazak u toalet i savetuje nošenje pampers pelena. (Izuzev, ukoliko se konačnim epilogom ne smatra izjava Aleksandra Vučića, prilikom obilaska leskovačke Jure, da je „ponosan na tu fabriku“ i da „nigde nije video te čuvene pelene“.)
Naklonost države prema Juri videla se i po budžetskim subvencijama do 10.000 evra po novom radnom mestu.
Kompanija je, pak, na ovakve simpatije umela da uzvrati darivanjem automobila Ministarstvu rada, nadležnom za inspekcijski nadzor nad njom. Dobri interesni odnosi između države i bilo kojeg stranog investitora su sasvim ok. Ali je ozbiljan problem kada se u tom kolopletu „zaboravi“ na poštovanje zakona, državnog interesa i prava građana. Ili na važnost ljudskog života i zdravlja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.