Dva nepogrešiva istorijska citata od pre dva i po veka izgleda da važe i u našoj hipermodernoj sadašnjosti.
Prvi je Volterov – svaka država ima vojsku, samo pruska vojska ima državu.
U našem slučaju umesto vojske možete da stavite neformalnu biznis grupu, i da je nazovete političkom mafijom.
Druga je Ota fon Bizmarka, da ako hoćete rat, samo treba da sačekate da se desi neka glupost na Balkanu. I desiće se pre ili kasnije.
Ko može da kaže da više ne važi ova francusko-nemačka mudrost.
Posebno, kada se svi na Balkanu naoružavaju kao da je 1990. a ne 2020. i kada i sam Vučić u intervjuu za nepoznati Pavlović tudej portal oceni da se u regionu dešava nešto čudno.
To nažalost malo podseća na onaj davni veliki intervju Slobodana Miloševića, dat malo poznatoj američkoj, takoreći lokalnoj TV mreži.
Kvaka je sada iz ugla novinara i posmatrača spoljnopolitička pozicija Vučića i Beograda, da li tu ima neke istorijske sličnosti sa Miloševićevim sudbinskim odlukama?
Ko se može zakleti da li Vučić stvarno pravi otklon od Rusije, kako to tvrdi opozicioni aktivista Mlađan Đorđević, deklarisani rusofil, ili samo želi da verujemo da ih pravi, da verujemo da će na njegovu, Vučićevu stranu, kao i na Đukanovićevu, zaista stati NATO i Zapad.
I šta znači otklon od Rusije?
To ne mora biti isto kao i otklon od interesa ruske vladajuće oligarhije.
Ako uzmemo da je glavni interes ruske oligarhije da nastavi da prodaje gas Nemačkoj, a Nemačkoj jeste interes da ga jeftinije plaća nego američki, šta je tu Kosovo?
Da li je možda stvarni problem to što je Vučić i Amerikancima obećao kupovinu njihovog gasa dopremanog tankerima, kao i Kini otvoreni trgovački svileni put.
Jeste to možda dobro kad svima obećate sve, ali je problem ako ne možete da ispunite sve, a partneri postaju sve nervozniji, jer instiktivno osećaju da će kriza koja nailazi zbog pandemije biti mnogo strašnija nego ona 2008.
Tada je, podsetimo, isto prirodna katastrofa bila prethodnica – razarajući uragan i razarajući cunami zemljotres.
Šta ako vas svi pritiskaju, a vi više ne možete da se oslonite na „nas i Rusa trista miliona“, budući da se sada broji u milionima, ali evra ili dolara.
A ne zaboravimo, za tok novca poverenje je sve, to je pokretačka sila ekonomije.
Poverenje da ćete uloženi novac zaista na primer i dobiti iz banke. Ko nam je to izgubio poverenje u Vučića, sem naroda Srbije?
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.