Građani od političara ne žele iznenađenja već stabilnost i rešavanje problema, jedan je od zaključaka koji se mogu doneti na osnovu rezultata ovonedeljnih vanrednih opštinskih izbora u Vrbasu.


Vrbašani su odlučili da koalicije okupljene oko DS i SPS-a ubuduće imaju 23 od ukupno 36 odborničkih mesta u Skupštini opštine, a da nekim opcijama, koje su na nacionalnom nivou naizgled u nadiranju ili u procesu stabilizacije, povere tek šest mandata (SNS), odnosno tri (SRS). Još gore su prošli narodnjačka koalicija DSS-Nova Srbija i ona koju predvodi LDP, sa po dva osvojena mandata, dok su ispod cenzusa završili SVM i G17 plus.

Dakle, dve stožerne stranke Vlade Srbije imaće stabilnu većinu u ovoj opštini, tradicionalno nenaklonjenoj reformskim, proevropskim politikama. Deluje ohrabrujuće, bez obzira na to šta možda mislili o uspešnosti aktuelnih vlasti u sprovođenju te politike na državnom nivou. Ako bismo sebi dozvolili malo optimizma, koji se nažalost u Srbiji obično izjednačava s naivnošću, mogli bismo pomisliti da se modernizacijske ideje konačno dubinski ukorenjuju u ovdašnjem društvu, da razumne strategije zasnovane na pragmatizmu, snažnoj ekonomiji, otvorenosti prema globalnim trendovima, ali sa osećajem za socijalnu pravdu (ma šta to značilo) i nacionalne interese, postaju prihvaćene čak i u do juče miloševićevskoj provinciji. I možda to zaista jeste tako. Pa, ne bi se Nikolić i Vučić tek tako odrekli Šešeljevog bedža i „bulevara Ratka Mladića“.

Pobeda u Vrbasu mnogo je značila demokratama i socijalistima. Jasan pokazatelj je zajednička vanredna konferencija za novinare potpredsednika dve stranke Bojana Pajtića i Žarka Obradovića, koji su požurili da objasne da su ovi izborni rezultati „dokazali da i u uslovima teške finansijske krize Izvršno veće Vojvodine i Vlada Srbije dobro i kvalitetno rade“. Koliko su principi u politici relativna kategorija ukazuje na to da su se Pajtićeve stranačke kolege, posle nedavnih poraza u Zemunu i Voždovcu, utrkivale da objasne građanima da se ne mogu mešati babe i žabe, lokalni nivo i odnos prema Vladi.

Biće zanimljivo videti da li će marketinški timovi Tadića i Dačića doći do zaključka da bi na sledećim izborima predstavnici njihovih stranaka trebalo da koriste ono SPS-ovo „S nama nema neizvesnosti“ (s prvih višestranačkih izbora iz 1990), možda ne kao glavni slogan, ali kao „podrazumevajuću poštapalicu“ svakako.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari