Ministarka bez portfelja u kosovskoj vladi zadužena za dijalog sa Beogradom Edita Tahiri nije ni prva, a verovatni neće biti ni poslednja koja tvrdi da „Srbija zna da će pre ulaska u EU morati da prizna kosovsku nezavisnost“. Takav rasplet najavili su još za Cvetkovićeve vlade evroskeptični kritičari tadašnje glavne državne parole „I Kosovo i Srbija“.

Na izjavu Tahirijeve odgovoreno je iz Predsedništva Srbije, koje je juče preko jutarnjeg programa TV Pink obavestilo javnost da „Srbija neće to učiniti – priznati Kosovo“, te da je „pri kraju izrade platforma o KiM“, koju predsednik Tomislav Nikolić piše u tajnosti upravo da bi predupredio eventualnu „nepristojnu ponudu“ EU. O čemu se ovde radi?

Edita Tahiri je poznata kao tvrd kosovski pregovarač i borac za samoproglašenu kosovsku stvar, ali i kao političar čije izjave događaji najčešće potvrđuju. Poslednji primer: zahvaljujući njoj javnost je saznala da je Beograd pristao da srpsko pravosuđe na severu KiM utopi u sedam opština sa albanskom većinom, kako to predviđa kosovski Zakonu o sudovima. Beogradskim pregovaračima trebalo je desetak dana da teška srca i to na Odboru za KiM Skupštine Srbije priznaju da će sudovi u koje su, poput fakira, ugurali maksimalan broj srpskih sudija, raditi po zakonima samoproglašene kosovske države. O detaljima i vezi između „normalizacije odnosa“ s Prištinom i evropskog pridruživanja Srbije pregovarači ćute čak i kad ih o tome pitaju narodni poslanici, računajući da će disciplinovana glasačka skupštinska većina prihvatiti sve što dolazi iz Vlade i Brisela.

Ako zakonodavna vlast ne može da kontroliše izvršnu vlast, šta tek ostaje građanima? Ko će njima da kaže istinu? Zvaničnici u Beogradu i Prištini ne spore se samo oko toga šta će sve Srbija morati da prizna, ako jednog dana uđe u EU. Kontraizjave smućuju javnost i kada je reč o famoznom Briselskom sporazumu, zajednici srpskih opština, najavljenoj vojsci Kosova, specijalnom sudu za zločine OVK…

U Beogradu je nejasno čak i da li (ni)su predsednik, premijer, bivši i sadašnji šef Kancelarije za KiM zajedno u kosovskoj priči. Oni koji se trude oko raznih platformi, novih koordinacionih tela i saveta, „korisnih nejasnoća“ – pregovarački izum Beograda, kojim se kamuflira sve što bi trebalo prikriti, pre svega od javnosti, pa i savetnih usluga Tonija Blera, morali bi znati da će istina jednog dana izaći na videlo – sa ili bez ulaska Srbije u EU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari