Niški status kvo 1Foto; Z. Miladinović/Danas

Ista meta isto odstojanje, mogla bi da glasi najkraća politička analiza situacije u Nišu mesec dana nakon lokalnih izbora, na kojima su i vlast i njeni protivnici proglasili svoju pobedu- naprednjaci „veličanstvenu“, a opozicija „epsku“.

Već je dobro poznato da je Gradska izborna komisija odlučila da su i koalicija oko Srpske napredne stranke i četiri opozicione liste osvojile po 30 odborničkih mandata u Skupštini grada, a Ruska stranka jedan, što naprednjacima omogućava da formiraju vlast.

Opozicija je ulagala prigovore GIK-u i podnosila žalbe Višem sudu, usput tvrdeći da je reč o izbornoj krađi, kriminalu i korupciji, ali je komisija ipak proglasila konačne rezultate koji su identični prvobitnim.

Od njenih zahteva da se ponove izbori na dva biračka mesta, na kojima su zabeleženi najveće nepravilnosti, nema ništa.

Uprkos tome, opozicija ocenjuje da njena borba za izbornu volju građana „isključivo pravnim sredstvima“ nije bila neuspešna i najavljuje da će se i dalje boriti „isključivo pravnim sredstvima“, pa koliko traje da traje. Najavljuje nove sudske postupke protiv odluke GIK i krivične prijave protiv predsednice GIK, predsednika Višeg suda i ostalih.

U svoj uspeh knjiži podatak da su naprednjaci bili prinuđeni da sa svoje izborne liste „ometlaju“ sve aktuelne funkcionere, da je GIK zvanično potvrdila da njihove četiri imaju 3.500 glasova više od naprednjaka i „Rusa“ zajedno, te da su osvojili vlast u centralnoj i najvećoj gradskoj opštini Medijana.

Niš
Izbori: Foto Z. Miladinović/Danas

Građanski protesti ne dolaze u obzir, i dalje je njen stav, izrečen još s početka, u kojem prednjači dr Dragan Milić, osnivač istoimene grupe građana, koja je u okviru opozicije osvojila najveći broj glasova, uveren da oni ništa ne bi mogli da promene.

„Neće biti niških krvaviih glava i neće pući nijedan niški prozor, a pobeda će doći kad tad“, ponavlja. Pritom dodaje da je ponosan što su „odoleli lobijima iz Beograda, koji su vršili pritisak da u Nišu bude protesta, a da oni dođu da nas oslobađaju“.

Za to vreme naprednjaci uglavnom ćute, valjda zadovoljni time što opozicija „umereno talasa“, i računajući, opet valjda, da će i u sledećim pravnim postupcima država biti na pauzi, a institucije politički poslušne.

Istovremeno, kažu nezvanični izvori, navodno „uveliko pokušavaju da kupe buduće opozicione odbornike“, kako bi obezbedili komotniju većinu, koja je preduslov za održivu vlast.

Ukoliko ona ipak bude klimava, mogu da računaju na rezervnu varijantu- ponavljanje izbora, za koje će angažovati „tešku“ državnu, stranačku i propagandu mašineriju, kako bi rezultat bio bolji od sadašnjeg.

O tome će, uostalom, u konačnom odlučiti njihov neformalni predsednik koji se predstavlja kao predsednik svih građana Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari