Na jučerašnji dan pre 17 godina u Atini su se sastali tadašnji predsednici SRJ i Hrvatske Slobodan Milošević i Franjo Tuđman i postigli dogovor o normalizaciji odnosa između ovih država. Dva dana pre ovog datuma obeležen je još jedan događaj koji povezuje (razdvaja) Srbiju i Hrvatsku na dva potpuno različita načina – 18 godina od akcije „Oluja“. Kao pomen na žrtve i stradanja tokom akcije proterivanja srpskog stanovništva iz Krajine i kao praznik državotvornosti Hrvatske. A samo nekoliko dana pre ovog datuma završen je jubilarni šezdeseti Pulski festival (u Hrvatskoj), na kojem je ovacije doživelo mnoštvo ovdašnjih (srpskih) glumaca pozvanih da uveličaju proslavu jubileja manifestacije koja je umnogome bila i njihova (naša) dok smo još živeli u zajedničkoj državi.

Sudeći po festivalima, glumcima i filmovima, „normalizacija“ je davno postignuta, u stvari, kao da ničega „nenormalnog“ nije bilo ili bar pomenuti u tome nisu učestvovali. Opet, po tumačenju istorijskih zbivanja, ali ponekad i po dnevnopolitičkim ispadima s obe strane, „normalizacija“ deluje kao stvar privida ili bar nešto što bi se manipulacijom (a svedoci smo da je već uspevalo) dalo pretvoriti u sopstvenu suprotnost.

Sve je počelo (prestalo) nestankom pomenute zajedničke države, mada ima onih koji tvrde da je i ona bila privid, konstrukcija. Iza nje je, kako to često biva kad su u pitanju utopije, ostala nostalgija, čežnja za (nepostojećim) idealnim mestom i vremenom. Možda je to tajna veza između onih „tankoćutnijih“ na ovim prostorima ili se, kao u slučaju još uvek velikog broja stanovnika te nekadašnje zajedničke zemlje, naprosto radi o toposima detinjstva ili mladosti i nije ništa drugo do nostalgija i čežnja.

Ipak, osim aplauza nekim davno prošlim vremenima i sećanjima na njih, ovdašnji glumci, reditelji i filmski radnici uopšte nagrađeni su konkretnim priznanjima. Osvojili su nagrade kao najbolji glumci, reditelji, za najbolje filmove i to u nacionalnoj selekciji (hrvatskog) festivala. Kako? Učestvujući u koprodukcijama ili, jednostavnije rečeno, sarađujući sa sentimentom ili bez njega, ali iz profesionalnih razloga. Sviđalo se to nekome ili ne – jezik je isti, pa je i famozno tržište samim tim veće, a odnedavno još jednu granicu, naizgled propustljivu, ali zapravo čvršću nego što je ona između dve države – granicu između nekoga ko je u EU i onoga ko nije, lakše će biti prelaziti zahvaljujući takvoj vrsti saradnje. A to je sva normalizacija koja nam je potrebna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari