U trenutku dok čitate ove novine Evropska unija je manja za jednu veliku državu članicu.
„Večeras je najvažnije reći da ovo nije kraj, već početak. Ovo je trenutak svitanja nove zore i kada se zastava podiže za novi čin. Ovo je trenutak istinske nacionalne obnove i promene“, rekao je britanski premijer Boris DŽonson, dok je na fasadi zgrade u Dauning stritu, gde je sedište vlade, bio projektovan sat koji je otkucavao vreme do Bregzita.
Iako je DŽonson navodno nastojao da ostavi drugačiji utisak, da demonstrira umerenost, simbolični čin odlaska Britanije u Londonu je održan na trijumfalan način.
Jučerašnji dan, iako ga ne treba omalovažavati jer Bregzit predstavlja ozbiljan potres za EU, jeste bio simboličan jer se na početku razlaza, odnosno pregovorima definisanog „tranzicionog perioda“, malo šta menja u praktičnom smislu.
Većina zakona EU, uključujući i one koji se odnose na slobodan protok ljudi, u Britaniji ostaje na snazi do kraja decembra. Do tada bi dve strane trebalo da postignu stalni trgovinski sporazum.
Pregovori neće biti laki, kao što to neće biti ni razgovori između predstavnika Velike Britanije i administracije Donalda Trampa koji je bio oduševljeni pristalica Bregzita.
U intervjuu Gardijanu odlazeći britanski ambasador u SAD kazao je da će u tim pregovorima američki predsednik na prvo mesto staviti interese kompanija iz njegove zemlje.
Sve i da je Tramp „običan“ predsednik u tome ne bi bilo ništa sporno.
Pa ipak, naglašavanjem mogućeg neugodnog britansko-američkog zagrljaja kao da se želi reći da je Bregzit bio greška. Kao što je u kontinentalnoj štampi nekoliko godina unazad objavljeno bezbroj ljubavnih pisama Britaniji čija je poruka da je razvod loš.
Moguće je da jeste, ali treba ga prihvatiti. Vođe EU su svesne da je pobedom Bregzita s jedne i Trampa s druge strane Atlantskog okeana jedna epoha završena.
Što brže bude razrešila preostala nerešena pitanja sa Britanijom to će za EU biti bolje, to će brže prevazići svoju oslabljenost zbog Bregzita o kojoj je za Bi-Bi-Si govorio njen glavni pregovarač s Londonom Mišel Barnije.
Potom će moći da se okrene sebi i spreči potencijalne nove, ako ne rascepe, a ono zastoje, među kojima bi moglo da bude neslaganje Nemačke i Francuske o tome kako EU treba da se razvija posle odlaska Britanije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.