Više niko ne broji koja je to po redu rang-lista na kojoj su investicione i druge prilike u Srbiji slabo ocenjene, a naša zemlja nisko rangirana. Sad je i časopis Forbs , najpoznatiji po rang listi svetskih bogataša, ocenio da se Srbija po klimi sklonoj investicijama nalazi na 93. mestu među 134 rangirane države. Stvar još gorom čini podatak da je položaj Srbije u odnosu na prethodno rangiranje pogoršan za čak 12 mesta. A ono što nama po običaju najteže pada jeste podatak da su sve države u regionu bolje rangirane od Srbije. I Albanija. Čak i Bosna i Hercegovina.


Ali da ocenu magazina Forbs uzmemo kao definitivnu i bespogovorno tačnu. Da ne osporavamo ni prigovore investicionoj klimi u Srbiji: velike vladine izdatke na plate i penzije i pomoć zaposlenima, rastuću potrebu za vladinim zajmovima, povećanje javnog i privatnog duga. Da ne ulazimo u diskusiju oko toga da su jedine dve pozitivne karakteristike investicione klime slabo plaćena, a kvalifikovana radna snaga i veliki podsticaji koje država, ona ista koja se besomučno zadužuje, daje investitorima. Ali glavni uzročnik svih citiranih nezadovoljstava Forbsa su devedesete. Kao da se magazin, daleko bilo, sprema da učestvuje na parlamentarnim izborima u Srbiji.

Međutim, i prethodno, ali naročito poslednjih nedelja i meseci nama u Srbiji nabijaju na nos impresivne računice, sve same milijarde donacija i drugih vrsta pomoći koje nam je široke ruke uputio ovaj ili onaj tokom poslednjih deset godina. Darodavci ne čekaju da mi pitamo, sami priznaju da su te donacije uglavnom otišle u razne seminare na kojima smo podučavani raznim svetskim, sa naglaskom na evropske standarde. Da ne pominjemo da Srbija sa međunarodnim finansijskim organizacijama ima sporazume koje je čine poluprotektoratom. Da je sprovodila ekonomske filozofije koje je MMF sad spoznao kao pogrešne. Mi smo bistar narod, kako sve te milijarde obučavanja i poučavanja nisu pomogle da makar išta naučimo. Nego smo, po oceni onih koji su nas učili, ne na početku kao pačići iz one pesme Čika Jove Zmaja, nego sve niže i niže. U odnosu na okruženje.

A da ne pitamo na kraju: na kom je mestu po investicionoj klimi bila Grčka onda kad su tamo ulagale vrhunske francuske, nemačke, švajcarske banke, a pre nego što su pojmile da im ulaganje ne može biti vraćeno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari