Novogodišnja rasprodaja 1

Republička direkcija za imovinu objavila je nekoliko dana pre Nove godine oglas o prodaji 109 nekretnina, koje su do pre mesec dana bile u vlasništvu Diposa.

Iste one nekretnine, stanovi, luksuzne vile i poslovni prostori i garaže koje je Dipos izdavao za „sitnu lovu“ raznim funkcionerima poput bivših direktora velikih državnih preduzeća, te prijateljima i poznanicima ljudi na vlasti. Država je odlučila da od Diposa uzme nekretnine, i rasproda sve ono što je država ionako davala u zakup, što znači sve one koje „nisu nužni za funkcionisanje države“ (ministar finansija D. Vujović).

Prema Zakonu o posebnim uslovima prodaje određenih nepokretnosti u svojini Srbije, koji je država usvojila prošle godine, te državne nekretnine koje se sada rasprodaju neće moći da kupe državni funkcioneri, ali hoće svi oni koji imaju da iskeširaju 10 odsto od tržišne vrednosti nepokretnosti odmah i koji su tu tokom novogodišnjih praznika jer država je odlučila da ponude prima od 27. decembra do 10. januara. U tom kratkom periodu, tokom kog su uglavnom neradni dani, zainteresovani moraju da se odluče, otkupe za 3.000 dinara uputstvo za ponuđače i uplate depozit – sve to do petka, koji pada dan pred Božić. Sve se kupuje u „viđenom“ stanju, reklamacije se ne primaju, a glavni kriterijum za izbor najpovoljnijeg ponuđača je visina ponuđene kupoprodajne cene, ističe se u uslovima Republičke direkcije za imovinu.

Tako će oni sa najbržim refleksima moći da postanu vlasnici neke luksuzne nekretnine po ceni koja je u proseku od 1.000 do 1.100 evra po kvadratnom metru. Najviše državnih stanova je na Banovom brdu, više od polovine, ali ih ima i u drugim beogradskim opštinama, Voždovcu, Zemunu, Starom gradu, Savskom vencu. Najskuplji je kvadratni metar poslovnog prostora u Beogradskoj ulici, gde je početna cena 3.129 evra.

Ono što bode oči jeste činjenica što se odluka o prodaji državne imovine donosi brzopleto, odnosno što se to radi tokom praznika, te se čak i da nije tako, stvara situacija u kojoj nam se čini kao da država želi opet nešto da smulja. Na brzinu. A nije da se to nije dešavalo i ranije, najčešće sa usvajanjem zakona ili donošenjem nekakvih odluka poslednjeg dana u godini. Da li baš nije moglo da se sačeka da prođu praznici, da se svim zainteresovanima da malo više vremena i prostora za razmišljanje. Ili nije bilo potrebe za tim, jer ove nekretnine već imaju svoje, unapred pripremljene kupce? 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari