Opet dve Srbije 1

Čuvena je Ezopova basna o dečaku i vuku. Slično je bilo i sa aktuelnim ratom u Ukrajini.

Danima i nedeljama smo slušali upozorenja zapadnih zemalja da Rusija sprema invaziju, Kremlj redovno demantovao.

Dosadili nam bili posebno američki i britanski zvaničnici svojim predviđanjima – invazija počinje za nekoliko dana, sledeće nedelje, 13. februara, 16. februara…

Ništa se nije dešavalo i svet je pomislio da je sve deo širenja zapadne antiruske histerije.

Došao 24. februar, ruski predsednik Vladimir Putin objavio početak „specijalne vojne operacije“, invazija počela, svet iznenađen i šokiran. Čini se i sami Ukrajinci.

Od početka invazije, Ukrajinu je napustilo više od milion ljudi. Ukrajinski gradovi Kijev, Harkov, Mariupolj, Odesa… izloženi su svakodnevnom granatiranju i borbama.

Kijev tvrdi da je ubijeno više od dve hiljade ukrajinskih civila. Tvrde da su naneli teške gubitke agresorima i da je poginulo više od pet hiljada ruskih vojnika.

Moskva ima drugačije podatke i informacije.

Tvrde i da nisu napali Ukrajinu već da je oslobađaju od neonacista i da ne napadaju civilne ciljeve.

Zapadni vojni eksperti smatraju da ruskoj vojsci ne ide sve po planu, Putin kaže da je sve u redu i da će Rusija ostvariti svoj cilj, a po njegovim rečima, to su „demilitarizacija i denacifikacija“ Ukrajine, prvenstveno zaustavljanje približavanja NATO paktu i Zapadu.

NJegov ukrajinski kolega Volodimir Zelenski hrabri sebe i svoje zemljake. „Mi smo narod koji je razbio neprijateljske planove u sedam dana“, rekao je u video obraćanju.

Šta će se dešavati i da li će, posle druge runde pregovora na kojoj je dogovoreno uspostavljanje humanitarnih koridora, doći do smirivanja?

Nemoguće je prognozirati, ali zna se da dobro biti neće pre svega za Ukrajinu, ali i Rusiju, Evropu i ostatak sveta.

Za ovih nešto više od nedelju dana rata, svet se promenio i Evropa kakvu smo znali i imali, neće više postojati, ali niko ne zna da li će promene ići u pravcu nove Jalte ili nečeg drugog.

Jedan od lidera Evrope, francuski predsednik Emanuel Makron predviđa da će rat potrajati i da najgore za Ukrajinu tek dolazi.

Zapad aplaudira hrabrim Ukrajincima, Poljaci, Mađari i ostali koji su pre nekoliko godina Sirijce i Avganistance terali sa svojih granica, Ukrajince sada dočekuju raširenih ruku.

Šalju EU i SAD pomoć u oružju i novcu, ali ne i vojsku i avione.

Nikome se ne ratuje s moćnom Rusijom, a pitanje je koliko će biti moćna ukoliko zapadne sankcije potraju.

Šta je sa Srbijom?

Snažna rusofilija i ljubav prema Putinu prvih dana je donosila čini se neupitnu podršku Moskvi.

Onda je, bilo zbog scena uništenih ukrajinskih gradova ili pritiska zapada, došlo do značajnih promena.

Srbija je iznenadila time što se priključila ogromnoj većini sveta glasanjem u UN za rezoluciju kojom je osuđena ruska invazija.

Za rezoluciju glasalo 141 država, ali Putinu ovaj „diplomatski šamar“ ništa ne znači. Da li će kazniti Srbiju ili joj „oprostiti“?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari