Najavljeno ukidanje šengenskih viza prva je konkretna korist koju će građani Srbije imati od Evropske unije, konstatovao je za Danas zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić. Bez obzira što time nije rečena celokupna istina, naime, u našu zemlju se iz EU tokom prethodnih godina slilo više stotina miliona evra bespovratne pomoći, koji su velikim delom otišli baš u unapređenje svakodnevnog života građana, poput modernizacije škola i zdravstvenog sistema, vicepremijer Dačić je u pravu – ishodovana sloboda putovanja jeste činjenica koja će se najdirektnije odraziti na poboljšanje životnog standarda najvećeg dela stanovništva.
Slabo reklamirane donacije EU nisu bile dovoljno vidljive u javnosti i nisu percipirane kao „korist“ od Unije. Ovoga puta srpske vlasti, ali i Brisel, poradili su na marketingu i plasirali vesti od „belom šengenu“ dve sedmice „pre roka“ (19. decembar, a ne 1. januar) kao snažan proboj Srbije u procesu integracija, koji čak može da nadomesti i blokirani Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Što, naravno, nije tačno i što mu dođe, da upotrebimo onu poznatu, kao mešanje „grandmothers and frogs“. Ali, u redu. Od opasnosti bujanja evroskepticizma, koji se umesto argumentacijom baziranom na nekakvim faktima uglavnom koristi jeftinim socijalnim populizmom i ostrašćenim nacionalizmom, s vremena na vreme korisno je poslužiti se efektnom reklamom. A, u svakom dobrom (i skupom) EPP-u važniji su štos, dizajn i specijalni efekti od obrazlaganja kvaliteta samog proizvoda.
Ipak, kao deus ex machina, u isto vreme sa zvaničnom preporukom Evropskog parlamenta da se ukinu šengenske vize objavljena je izjava šefa holandske diplomatije Maksima Ferhagena koja nagoveštava promenu stava te zemlje prema Srbiji. Po svemu sudeći, više se ne očekuje da glavni haški tužilac u novom izveštaju o Srbiji upotrebi čuvenu sintagmu „puna saradnja“, već da konstatuje da zvanični Beograd „čini sve što može“, ili nešto tome slično. „Puna saradnja“ je politička procena koja će biti doneta na osnovu Bramercovog izveštaja, kažu sada Holanđani. Ipak, pojedini srpski političari i većina medija, ohrabreni „belim šengenom“, čine grešku tvrdeći da je Holandija odustala od tvrde politike. Treba biti oprezan i sačekati prvo 3. decembar, kada će Serž Bramerc izaći pred SB UN, a potom naredno zasedanje Saveta ministara EU. Ne smeju se podgrejavati lažne nade, jer će eventualni negativni ishod doneti još veće razočarenje kod građana već prilično umornih od „evropske priče“ i u izvesnoj meri poništiti zaista veliki uspeh ulaska Srbije na belu šengensku listu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.