Posle optimizma koji je u Beograd donela nemačka kancelarka Angela Merkel, pozitivne vibracije, kada je reč o perspektivi nastavka evropskih integracija Srbije, ovih dana širi i Dejvid Mekalister, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju. On je, naime, posle niza susreta sa srpskim zvaničnicima, predstavnicima opozicije i medija, među kojima je i Danas, hvalio dosadašnje poteze srpskog premijera, koji, za razliku od pređašnjih, nastoji da sa zemljama regiona nađe zajednički jezik i koliko je u ovom trenutku moguće normalizuje odnose.

Tu se naravno ističu Vučićev istorijski susret sa premijerom Albanije u Tirani i odlazak u Potočare na obeležavanje 20 godina od genocida u Srebrenici. Doprinos regionalnoj saradnji i stabilnosti na Zapadnom Balkanu jedan je od ključnih kriterijuma na osnovu kojih EU ocenjuje napredak svake zemlje.

ekalister je na ličnom iskustvu kao, kako kaže ponosni Nemac sa britanskim poreklom, pokazao šta pomirenje i saradnja u EU znače. Njegov otac, koji se borio protiv SS vojnika u Drugom svetskom ratu, gledao ga je u nemačkoj uniformi tenkovske brigade, shvatajući da 1941. nije ni mogao da nasluti da će na to biti ponosan. Iako, prema Mekalisterovom sudu, Nemačka i Britanija imaju drugačije poglede na Uniju, njihovo pomirenje u njoj može biti za nauk narodima na Balkanu. Moguće je, kaže on, biti dobar Srbin i dobar Evropljanin, kao što se može biti dobar Nemac i dobar Evropljanin.

Druga važna stvar na koju je Mekalister ukazao, kao član CDU, stranke Angele Merkel, jeste razumevanje Nemačke da je kompromis Beograda i Prištine neophodan i moguć, i da Srbija u ovom momentu briselskog dijaloga nije prepreka nego konstruktivna strana. On je praktično citirao Merkel u vezi s ovim problemom. Takvo ponašanje Srbije, ako do dogovora u Briselu dođe, može biti zarađeno ili nagrađeno, zavisi iz kog ugla gledate, otvaranjem prvih poglavlja, tačnije poglavlja 35 koje se odnosi na normalizaciju odnosa sa Kosovom. Rad na tom planu od presudne je važnosti za Nemačku i Veliku Britaniju, a poznato je i da obe zemlje insistiraju da to poglavlje bude prvo otvoreno. Da li će ga pratiti poglavlja 23 i 24, koja se takođe, prema novim pravilima procesa pregovora, otvaraju prva, zavisi samo od Srbije koja nikako da završi akcione planove za ta dva poglavlja na način da Evropska komisija bude zadovoljna. Najnovije najave su da će ti planovi biti gotovi do kraja ovog meseca.

Srbija u ovom trenutku ima podršku evropskih zvaničnika i veoma je važno da se takav stav i nadalje zadrži i opravda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari