Stepen pacifikacije odnosa u regionu nije dostigao poželjan nivo, rekla je nemačka kancelarka Angela Merkel predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću, tokom susreta u Beogradu, preneli su Danasu diplomatski izvori, o čemu smo tada izvestili javnost. Ona je tada, diplomatskim rečnikom, naglasila očekivanje da će predsednik Srbije nastaviti da šalje poruke podrške jačanju državnosti Bosne i Hercegovine.

Nije mu, dakle, uputila kritike zbog prisnih odnosa sa Miloradom Dodikom i podrške koje mu upućuje u neprijateljskom i razaraćujem stavu prema celovitosti BiH, već se, opet diplomatski rečeno, pravila da to ne vidi i podržala ga da nastavi da radi ono što ne radi i ne čini. Naime, posle svakog izražavanja krajnje formalnog i besadržajnog stava o tome da podržava celovitost i državnost Bosne i Hercegovine, predsednik Srbije bi izneo niz zapažanja kontradiktornih tom stavu – podržavamo celovitost BiH, ali… Slične poruke uputila je predsedniku Srbije i Viktorija Nuland, zamenica američkog državnog sekretara, tokom nedavnog susreta na Andrićevom vencu.

Imajući u vidu događaje koji su prethodili obeležavanju dvadeset godina od genocida u Srebrenici i ulogu predsednika Srbije u određivanju stava države Srbije, najpre kroz odbijanje prisustvovanju komemoraciji u Potočarima, a potom traženju od Rusije da uloži veto u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija na tekst rezolucije o genocidu, koji su pripremile neke zemlje članice Evropske unije i SAD, poruke Angele Merkel i Viktorije Nuland o tome da nisu zadovoljne stepenom pacifikacije u regionu dobijaju pravi smisao. Bez namere da se premijer Srbije Aleksandar Vučić isključi iz procesa koji je odredio položaj Srbije u snažnom negiranju činjenice da se u Srebrenici dogodio genocid, što je u velikoj meri odredilo i nemile događaje u Potočarima, kada je predsednik Vlade napadnut, jasno je da je stepen pacifikacije Vučića dosta viši od onog koji je dostigao Nikolić.

Stoga deluje pomalo iznenađujuće reakcija kabineta predsednika Tomislava Nikolića na odluku Republike Srpske da raspiše referendum o radu pravosudnih organa Bosne i Hercegovine. Kako je Danasu prenesen stav predsednika Srbije – Tomislav Nikolić ne može da se meša u unutrašnju politiku druge države. Izvori našeg lista na Andrićevom vencu, s druge strane, nezvanično kažu da predsednik lično ne smatra pametnim Dodikov potez raspisivanja referenduma. Da li je predsednik države iskren kada javno podržava Dodika uz isticanje uopštenog i praznog stava da podržava i celovitost BiH, ili kada, preko svojih savetnika, kaže da neki potezi Milorada Dodika koji ugrožavaju državnost BiH nisu pametni, nije ni važno. Čini se da je važno jedino šta kaže i misli premijer Srbije – a on je juče, doduše, indirektno – rekao da Dodik treba da povuče odluku o referendumu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari