Zvanični prepodnevni deo Parade ponosa i ove godine prvi put održanog Trans prajda, u Beogradu, prošli su uspešno, a to znači mirno. S obzirom na to da je i prošlogodišnja Parada ponosa protekla mirno, možemo oprezno smatrati da je pravo LGBT građana na okupljanje u Srbiji osvojeno, što je veliki simboličan korak na još dugom putu ukidanja njihove diskriminacije, ocenio je zaštitnik građana Saša Janković.


Sad preostaje da vidimo da li će u skoroj budućnosti to pravo moći da bude usvojeno i u drugim gradovima Srbije, pošto su organizatori Prajda najavljivali i okupljanja u gradovima u unutrašnjosti.

Ipak, treba imati u vidu da su izuzetno jake policijske snage, uključujući i nadletanje policijskog helikoptera, pratili šetnju učesnika od zgrade Vlade Srbije do Skupštine Beograda, kao i okupljanje na Trans prajdu u Pionirskom parku.

Centar prestonice bio je pod potupnom blokadom, a jedino što se može nazvati nekim incidentom jeste protest pravoslavnih vernika, kod Crkve Svetog Marka, iz malo poznate samoproglašene Spske istinopravoslavne crkve. Takođe, privedeno je više od 50 osoba, među kojima i sedam zbog sumnje da mogu da izazovu nerede, uključujući i Uroša Mišića, poznatog po pripadnosti nasilnim navijačkim grupama.

Sami organizatori Parade izrazili su zadovoljstvo, čak ocenivši da je ovo prva prava parada i da je sem što je sve prošlo mirno, poslata i poruka solidarnosti sa migrantima sa Bliskog istoka. Pojedini izveštači, međutim, ukazali su da je ove godine bilo manje učesnika nego prethodne, mada podrška javnih ličnosti i predstavnika diplomatskog kora nije izostala. Međutim, sa ocenama da je Srbija postala zrelije društvo i da je poštovanje različitosti krenulo nabolje zaista ne treba preterivati. Više je reč o „probijanju leda“ u navikavanju na različitosti imajući u vidu sve preduzete mere bezbednosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari