Pasoši na "akciji" 1

Vest da je košarkaš Crvene zvezde Kori Volden dobio srpsko državljanstvo mediji su preneli stidljivo, štampani u dnu strane, a internet portali samo na sportskim sekcijama.

Osporavanje značaja ne može se zameriti jer i za medije važi ista ona narodna kao i za goste – da je svake vesti za tri dana dosta.

A prošlo je tačno 13 godina od kako je tadašnji ministar policije Ivica Dačić na konferenciji za medije, uz mnogobrojne kamere i foto-reportere, napravio presedan kada je srpski pasoš uručio napadaču Partizana Kleu.

Od tada je štancovanje državljanstava za strane sportiste postalo uobičajena praksa, ali su se političari u međuvremenu za slikanje preorijentisali na ljude iz sveta šou-biznisa – Ralfa Fajnsa, Žerara Depardjea, Stivena Sigala, Adrijane Lime…

Priča se nezvanično i da su svojevremeno probali da „uvale“ srpske pasoše Pirsu Brosnanu i Kevinu Kostneru kad su snimali u Beogradu, kao i Dženifer Lopez kada je pevala u Areni, ali su se ovi samo ljubazno zahvalili na ponudi.

Teško je zamisliti da na primer Švajcarska uz honorar za gažu da i svoje državljanstvo na primer Džonu Bon Džoviju samo zato što je za Novu godinu svirao u Cirihu.

Za bivšu suprugu Marka Jarića nezvanično se tvrdi da nikada nije pokupila svoj pasoš, iako se slikala s njim, i da i dalje stoji u fioci MUP-a Srbije.

Isto će se verovatno dogoditi i sa pasošem Korija Voldena, samo što će ovaj zauvek ostati u fioci Crvene zvezde.

Danas se verovatno malo ko seća da je takođe američki košarkaš Kevin Panter prošle godine u isto vreme dobio srpski pasoš iz istog razloga – radi izigravanja pravila da samo četiri stranca po ekipi mogu igrati u Kupu Koraća.

U bliskoj prošlosti „posrbljeni“ su i mnogi drugi košarkaši večitih poput Dilana Enisa, Damarkusa Nelsona, Čarlsa Dženkinsa, Markusa Pejdža…

Na kraju bi za državu manje blamiranje bilo da „ubedi“ Košarkaški savez da promeni pravilo o broju stranaca u Kupu Koraća nego da ovako svake godine nastavi da „posrbljava“ strane košarkaše koji niti žele da se ovde nastane, niti razmišljaju da ikada obuku reprezentativni dres Srbije.

Za inostrane „laureate“ ne važi da moraju da imaju poreklo iz Srbije, da su u bračnoj zajednici sa državljaninom Srbije najmanje tri godine, da žive na teritoriji ove zemlje nekoliko godina, da iskažu iskrenu želju da postanu državljani Srbije, da se čak i ispišu ili odreknu državljanstva koje su do sada imali… kako je određeno u stavu 3 člana 14 Zakona o državljanstvu.

Bitno je samo da neko drugi, od zakona jači, u tom trenutku ima interes, lični, stranački, klupski, da obezvredi putnu ispravu, pa i državu koja je izdaje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari