Da li će penzija biti ili penzija neće biti? Od kada su završeni parlamentarni izbori, ovo pitanje u javnosti postavlja se skoro svake nedelje. Poslednji put, prekjuče. Strah naših najstarijih sugrađana da će država prestati da im uplaćuje ionako nedovoljna primanja, potpirio je bivši ministar ekonomije, a budući ministar i ekonomije i finansija Mlađan Dinkić.


„U budžetu ima sredstava za plate i penzije samo do kraja avgusta“, upozorio je Dinkić sve koji zavise od državne kase, ali ih odmah i umirio, obećavši da će, ako bude izabran za ministra, on taj problem odmah rešiti. Kao da nikada nije bio u Vladi u kojoj je njegova partija držala mesto ministra ekonomije od prvog do poslednjeg dana, Dinkić je svu krivicu prebacio na premijera Mirka Cvetkovića, „nesposobnog kadra“, koji je u poslednjoj etapi vodio Ministarstvo finansija. On je, kaže, kriv jer je budžetski deficit narastao na ogromnih sedam procenata, što će on, sad kad ponovo dođe na vlast, skresati na „evropskih“ tri odsto. Taj deficit, koji inače nije smeo da pređe četiri odsto ove godine, doveo je do toga da sad nema para za plate i penzije posle avgusta.

Stari-novi ministar ovog puta nije optužio Cvetkovića za enormno zaduživanje države, koje je naš javni dug dovelo do iznad 50 procenata BDP-a, iako po zakonu ne bi smeo da pređe 45 odsto, već je kao rešenje problema s penzijama ponudio upravo isti lek: zaduživanje.

Dobra strana, ako se može tako reći, nalazi se u tome što Srbija po ovom planu neće uzimati nove dugove, već će prosto stare, namenjene drugim projektima, preusmeriti na isplatu zarada i penzija. Tako će nova vlada tražiti od Rusije da od 800 miliona dolara njenog kredita, koji je trebalo da se upotrebi za unapređenje srpske železnice, par stotina miliona bude preusmereno za „budžetsku podršku“. Na stranu to što će tako Srbija zamoliti Ruse da nam pozajme novac za život naših najstarijih sugrađana i plate radnika u javnom sektoru, već će sredstva koja je trebalo da se utroše na kapitalne investicije biti prebačena u tekuću potrošnju. Dakle, penzija će biti, ali pruge, opet, neće.

Kako ni novac od Rusa neće biti dovoljan da pokrpi budžetsku rupu, Vlada će morati da obnovi i dogovor sa MMF-om i to ne samo da ga obnovi već da zamoli Fond da nam umesto za podršku deviznim rezervama, novac daju za podršku budžetu – opet za plate i penzije. Principijelno gledano, MMF to ne radi, ali je MMF taj svoj princip kršio i ranije, pa će možda i sad.

To će u celosti promeniti prirodu našeg sporazuma i Srbiju ponovo staviti pod potpunu kontrolu ove međunarodne institucije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari