Udruženje roditelja „Sveti Sava“, koje je na društvenoj mreži Fejsbuk objavilo slike lokalnih dilera narkotika iz Lazarevca, samo je učinilo dostupnim široj javnosti jednu malo poznatu činjenicu. A to je da svako ko u bilo kom naselju u Srbiji povremeno ili redovno izvodi dete u parkić, na igralište ili neku dostupnu slobodnu površinu, vidi svojim očima ko od „komšija“ iz kraja donosi paketiće „trave“ tinejdžerima, ili nešto jače ozbiljnijim kupcima.

Ko ne veruje, može da sprovede anketu u zemunskom naselju Meandri, među roditeljima sadašnjih recimo petnaestogodišnjaka, šta su sve viđali na tada najbližem sređenom igralištu za decu u Šilerovoj ulici, ispred baze Zemunskog klana. I u čijem su sve susedstvu usred noći tokom „Sablje“ žandarmi pod maskama zvonili na vrata.

Droga je u Srbiju, kao i mnoga druga zla, ušla u ogromnoj količini devedesetih godina, i otada je, sem u retkim periodima suzbijanja, relativno lako dostupna na ulicama. Samo retki analitičari ukazuju da je i dalje, uprkos „Sablji“ i hapšenju Šarićeve grupe, gram heroina i dalje jeftiniji u Beogradu nego u Tirani.

Zato, iako je iz policije rečeno da objavljivanje slike dilera na Fejsbuku, pa zatim i u dnevnoj štampi, samo škodi operativnim radnjama, „pošto lica smanje aktivnosti ili ih promene“, potez „Svetog Save“ iz Lazarevca treba pohvaliti. Kao doprinos onome što se na reformskim kursevima u MUP zove saradnja policije i lokalne zajednice, a ranije se u vremenu socijalizma opisivalo time da svaki milicioner u svom rejonu zna svakog sitnog i krupnog kriminalca.

Bez te saradnje nema prave borbe protiv narkotika i kriminala. Iako se insistira da se rasvetle krupne afere, odnosno eventualna politička zaštita za velike švercere i dilere droge, ni to ne može da se desi bez pritiska „odozdo“. Jer, ako nam je svima, kad pogledamo kroz prozor i vidimo „omladince“ pod kapuljačama kako razmenjuju paketiće i novac, ako ne baš svejedno, a ono smatramo da ne treba da se petljamo, onda smo pristali na bespomoćnost, najgori mogući osećaj kada je u pitanju ljudsko društvo i budućnost dece. I tada se gotovo ništa ne desi ni kada državni sekretar u MUP-u izjavi da policija ima 13 tona neuništene droge, jer postoje razni, uglavnom zdravom razumu malo shvatljivi razlozi, kao što je prevelika potrošnja uglja u Obrenovcu, da se ona uništi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari