Umesto da najšira javnost o četiri sporazuma Beograda i Prištine koji postoje „na papiru“ – carinski pečati, katastar, matične knjige i sloboda kretanja – bude obaveštena sa konferencije za novinare u Vladi Srbije, Danas je, u borbi za pravo građana da budu obavešteni, morao da dođe do informacije od javnog značaja zahvaljujući izvorima iz državnih organa.

 Zašto je to tako, nije baš najjasnije. Sporazumi, koji čine sastavni deo izveštaja vladinog pregovaračkog tima o toku briselskog dijaloga, nisu mogli ostati tajna. Čak su predstavljeni i članovima Odbora za KiM Narodne skupštine. Zbog čega onda do tančina nisu objašnjeni i građanima, kojih se pre svega tiču, može se samo nagađati. Razlozi za takvu „diskreciju“ svakako su politički.

Setimo se prošlonedeljnih dešavanja. Naš list je objavio da sporazum o katastru predviđa da žalbena instanca u sporovima bude Vrhovni sud Kosova. Pojedini državni zvaničnici pokušali su da nas žestoko demantuju. Sada, vidimo da u tački 7 sporazuma „Katastarska evidencija“ piše upravo to. Objavili smo i da delovi dogovora iz Brisela uopšte nisu napisani. I, eto, u vladinom izveštaju se navodi da će EU dati „političke garancije za sprovođenje svih aranžmana u delovima koji, zbog stavova bilo koje od strana, nisu uneti u tekst“.

Budimo realni i budimo odgovorni. Ukoliko prihvatimo argumentaciju da sam sadržaj sporazuma nije sporan iz prostog razloga jer bolje nije bilo moguće doneti, a njihovo usvajanje jedan je od ključnih uslova za napredak Srbije u evropskim integracijama, zašto onda aktuelna vlast vodi, da se tako izrazimo, politiku „muljanja“, ne želeći da pred svoje građane otvoreno izađe i kaže kako stoje stvari. Čega se plaše? Predizbornih rejtinga? To ne može biti opravdanje.

Predstavnici civilnog društva iz Beograda i Prištine – stručnjaci i aktivisti nevladinih organizacija – u mnogo čemu nemaju identične stavove kada je reč o aktuelnim i budućim odnosima Srbije i Kosova, ali su bez ikakve rezerve saglasni u tome da pregovore u Briselu karakteriše manjak transparentnosti i, s tim u vezi, višak spekulacija i suprotstavljenih tumačenja. Obe vlade su neiskrene prema građanima, pokušavajući da rizik za svoje političko preživljavanje svedu na minimum. Da li oni to sumnjaju u razum birača ili, jednostavno, ni sami ne veruju u to što čine?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari