Skupština Srbije izabrala je Mladena Nenadića, advokata iz Čačka, za novog tužioca za organizovani kriminal. Osim Nenadića, parlament je imenovao još 51 tužioca. Novi tužilac za ratne zločine nije izabran, pošto nijedan od pet predloženih kandidata nije dobio podršku poslanika.

Kao i uvek kada je reč o čelnim mestima u tužilaštvima, politika je odigrala presudnu ulogu. Oko stepena učešća vlasti u izboru tužilaca, pokačili su se ministar pravde i pet nevladinih organizacija, koje su kritikovale ministrovu izjavu da se prilikom izbora tužilaca biraju oni koji, između ostalog, politički odgovaraju Vladi Srbije. Ministar je tu izjavu demantovao, tvrdeći da je istrgnuta iz konteksta i da se vlast ne meša u izbor tužilaca. Ipak, činjenica je da je aktuelni tužilac za organizovani kriminal postupao u nekoliko slučajeva pred Specijalnim sudom u postupcima za organizovani kriminal, pa će javnost svakako dobro pratiti njegov rad.

Da je bilo politike u izboru tužilaca najbolje pokazuje slučaj iz Kraljeva, gde je za višeg javnog tužioca izabran Avram Antonijević, kandidat kojeg je Državno veće tužilaca najlošije ocenilo prilikom ispita. Ispred njega su bila dva kandidata sa boljim ocenama. Vlada Srbije je odlučila da samo njega predloži Skupštini Srbije za izbor. Ono što ga je očito preporučilo jeste to što je Antonijević bio šef pravnog tima u Gradskom odboru SNS u Kraljevu.

Nije iznenađujuće da svaka vlast pokušava da progura svog čoveka na čelnu poziciju, ne bi li imala pravu informaciju u pravo vreme, izvršila uticaj da se određena odluka usmeri u željenom pravcu, ali i da ima više vlasti i kontrole nego što joj pripada. Istine radi, Milošević je promućurno svojevremeno za predsednika Ustavnog suda Srbije postavio ekonomistu – Ratka Butuliju, baš da se ne bi mešao u svoj posao i da bi slepo sprovodio političke naloge. Ustavni sud danas nije na taj način otvoreno obojen, ali svakako sprovodi političke naloge ili bar ide „niz dlaku“ vlastima.

To se najbolje videlo u slučaju smanjenja penzija sloju ljudi koji su te mizerne penzije i te kako zaradili svojim radom, kada je jedna u potpunosti neustavna i nezakonita odluka proglašena zakonitom i po Ustavu. Tradicije partijskih tužilaca i sudija nisu se odricale ni sve demokratske vlasti posle pada Miloševića, upravo radeći ono što su Miloševiću s punim pravom zamerali. Nije situacija bolja ni u drugim državama, bez obzira na stepen demokratije i državno uređenje, ali ono što je ovde problematično jeste to što je, kao i uvek, politika pobedila struku, jer nisu poštovani predlozi Državnog veća tužilaca, tela koje je i ocenjivalo kandidate. Dodatnu zbrku, ali očito s namerom, napravila je Vlada Srbije, jer je umesto po jednog kandidata za svako tužilaštvo predložila po tri ili četiri, upravo da bi lakše moglo da se manipuliše izborom podobnih kandidata u parlamentu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari