Pre tačno godinu dana katastrofalne poplave su pogodile Srbiju. Bilans nezapamćenih kiša u potopljenom Obrenovcu, Krupnju i drugim mestima su 24 izgubljena života, bar 7.000 evakuisanih građana, hiljade potopljenih i oštećenih kuća, srušeni mostovi, putevi, desetkovan elektroenergetski sistem i milijardu evra štete. Godinu dana kasnije radovi na obnovi još traju.


Ipak, veliki deo radova je završen, podela materijalne pomoći oštećenima prošla je koliko-toliko bez većih potresa i afera, a nakon ozbiljnih kašnjenja u početku dobar deo uništenih kuća je ponovo izgrađen. Čak su i javne nabavke sprovedene bez velikih nepravilnosti, što je konstatovao i OEBS.

Poseban napor bio je potreban da se sačuva elektroenergetski sistem. U kop Tamnava zapadno polje u Kolubari sručilo se neverovatnih 232 miliona kubnih metara vode. To je količina koju Beogradski vodovod proizvede za godinu dana, ili kako su to ilustrovali u samom EPS-u, to je više vode nego što je ima u Vlasinskom jezeru ili onoliko koliko bi se ulilo za osam sati kada bi se Dunav izlivao u kop brzinom od 8.000 kubnih metara u sekundi. To je bilo najveće izlivanje vode u neki rudarski basen na svetu.

Sva ta voda uspešno je ispumpana, što je premijeru Aleksandru Vučiću omogućilo da prošlog meseca baš na tom mestu održi svečanu sednicu Vlade Srbije, povodom godinu dana rada svog kabineta.

Povodom godišnjice poplava, EPS je saopštio da se i remonti mašina privode kraju i da će tokom leta početi nova iskopavanja u Tamnavi. I na tome im treba čestitati.

Pa ipak, dosta toga je i zakazalo. Onaj isti OEBS, koji je sa organizacijom Transparentnost Srbija konstatovao da su javne nabavke za obnovu sprovedene bolje nego redovne (ponajviše zahvaljujući kontroli Kancelarije kojom rukovodi Marko Blagojević), primetio je i da je od 45 kontrolisanih radova, kasnilo čak 20. Dosta njih nije ni završeno.

Neki radovi su izvedeni toliko loše da je izgrađene objekte odnela bukvalno prva kiša, kao što se dogodilo sa bedemom na reci Ribnici, za čiju izgradnju je norveška vlada donirala 50.000 evra. Za sramotu koju je Srbija time pretrpela niko nije odgovarao.

Niko nije odgovarao ni za poplave. Da li je Hidrometeorološki zavod na vreme obavestio Srbijavode, da li je obrenovačka vlast kasnila sa evakuacijom, zašto su beogradske vlasti pozivale Obrenovčane da ostanu u svojim kućama, zašto nisu radile sve sirene? Godinu dana od tragedije na ta i na mnoga druga pitanja još čekamo odgovor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari