Nestrpljivo je Srbija u subotu očekivala izlaganje predsednika Borisa Tadića na Glavnom odboru Demokratske stranke.

Mediji i analitičari su, pokazalo se pogrešno, predviđali da će nakon GO DS biti jasnije da li ćemo na proleće imati izbore na svim nivoima ili ne. Tadić nas, međutim, i dalje drži u neizvesnosti jer ni reč nije izgovorio o predsedničkim izborima. Znači li to da predsednički izbori neće biti prevremeni, na proleće, kad i lokalni, pokrajinski i republički, već u redovnom roku, krajem godine? Možda hoće, a možda neće. Neizvesnost se nastavlja, a valjda ćemo u sredu saznati kada ćemo na izbore, 29. aprila ili 6. maja, i za koga ćemo sve glasati.

Uspešno je Tadić izbegao goruću temu, ali smo zato čuli puno o predizbornim i postizbornim koalicijama. Jasno je predsednik Republike i DS poručio da njegove demokrate neće praviti buduću vladu sa SNS, DSS i SRS i da će im predizborni koalicioni partneri biti SDPS, LSV, DHSS, Stranka zelenih, partije nacionalnih manjina. Indikativno je nepominjanje URS i LDP, ali je Tadić poručio da „neće biti koalicioni partner onima koji, boreći se za neki glas više, neosnovano kritikuju DS“. Predsednikove najave o predizbornim i postizbornim koalicijama su očekivane. Normalno je da lideri vodećih stranaka, naprednjaka i demokrata, pre izbora potenciraju da neće u postizbornu koaliciju, ma koliko je svima jasno da mogu da promene mišljenje nakon izbora, ako ih rezultati na to nateraju. Nikad ne reci nikad, zlatno je pravilo u politici. Ali, naravno, da ga u jeku kampanje treba kršiti kako bi se motivisali sopstveni birači.

Tadić je dodao da će i posle ovih izbora na čelu vlade biti premijer iz DS, koja „mora da pobedi i ja vam to nalažem“. Naravno, da se automatski nameće odgovor da se ništa u životu ne mora sem „preseliti“ na drugi svet i da predsedniku možda ne priliči da koristi tako oštru reč. Dovoljno bi bilo reći „treba“, „bilo bi poželjno“ i slično. Predsednik Tadić smatra da su i predstojeći izbori presudni za Srbiju jer ukoliko pobede ljudi koji su „kreirali devedesete“, točak modernizacije, reformi, evrointegracija mogu vratiti unazad. Zar glavni kreator politike devedesetih, SPS, nije već na vlasti?

Očekivali smo, dakle, da Tadić saopšti da li podnosi ostavku na mesto predsednika Srbije i hoće li biti predsedničkih izbora na proleće, ali to iz njegovih usta nismo čuli. Iz usta Željka Joksimovića smo istog dana, ali uveče, čuli pesmu koja će Srbiju predstavljati na Pesmi Evrovizije u Azerbejdžanu. Mišljenja su i tu, kao i o Tadićevom govoru, podeljena. Nekim se sviđa, nekim ne.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari