Predramljivanje 1

Čude nervozne reakcije iz Beograda na najavu kosovskog premijera, Aljbina Kurtija, da će takse na robu iz Srbije ukinuti, ali postepeno i uz ispunjavanje uslova.

Čude jer se predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, pita zašto je EU podržala takav sled događaja, odnosno uslovljavanje kosovskog premijera Srbije da prekine kampanju da zemlje odustanu od odluke o priznavanju kosovske nezavisnosti, a sam je nedavno izjavio da je jedna evropska sila (u Srbiji se spekuliše da bi to mogla da bude Nemačka) tražila od Kosova da takse uvede. Logično je bilo očekivati da ta evropska sila ne bude oduševljena pritiskom Amerike da takse budu ukinute brzo i potpuno.

Druga stvar koju bi poslovično uvek spreman i zreo političar, kakvim se predsednik Srbije predstavlja, morao da zna da EU gotovo uvek radi po principu „korak po korak“, pogotovo u situaciji kada novo rukovodstvo Unije još nije ni počelo zagrevanje za ozbiljnim uključivanjem u kosovsko-srpski problem.

Gore pomenuta sila u takvoj situaciji vodi glavnu reč. A Vučić i dalje gradi imidž prkosnog i postojanog branioca države, pa kaže da je imao pozive iz više evropskih zemalja koje su ga savetovali da prihvati Kurtijeve najave. To će se verovatno i dogoditi, ali je Vučiću potrebno predramljivanje jer mu osnov za bežanje iz dijaloga o Kosovu klizi iz ruku.

S druge strane, izaslanik američkog predsednika za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel, koji je nedavno dobio u ruke i posao bavljenja tajnim službama, žuri da se dokaže predsedniku. Stoga i pritisak na Prištinu da takse budu ukinute odmah i sad kako bi se nastavio dijalog Beograda i Prištine, koji bi trebao da vodi rešavanju odnosa Srbije i Kosova.

Predsednik Srbije ovdašnjoj javnosti otkriva i „zle namere“ koje stoje iza tajminga koji je izabrao kosovski premijer da saopšti odluku o ukidanju taksi nekoliko dana pred Vučićev odlazak u Vašington, kako bi Vučiću izbio karte i teme iz ruku sa američkim domaćinima.

Ako je ta Kurtijeva namera zaista postojala, onda treba reći da je Vučić naišao na sebi ravnog u tempiranju i nameštanju događaja iz kojih crpi svoju političku moć. Predsednika Srbije kao da više boli to nego takse o kojima govori i problemi koje one izazivaju. Iako kaže da su one uništile poziciju Srbije na tržištu i da je izgubljeno 500 miliona evra, on dodaje da je Srbija uprkos taksama bila zemlja sa najvećom stopom rasta uz Mađarsku u celoj jugoistočnoj Evropi.

Mnogi su i u Beogradu i u Prištini skloni da veruju da Kurti neće moći dugo da se odupire pritiscima Amerike, ali i koalicionih partnera. Može se pretpostaviti da će takse u svakom slučaju u jednom trenutku biti ukinute, ali je najbitnije da zbog njih kosovska vlada opstane kako bi proces normalizacije odnosa Kosova i Srbije bio nastavljen.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari