Disciplinovano praćenje medijskih sadržaja može kod publike da stvori utisak da žive „Dan mrmota“. Određene teme se u redovnim vremenskim razmacima pojavljuju, uskomešaju javnost i onda odu na zasluženi odmor, uvek spremne da ponovo iskoče.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Jedna od tih je i tema o trci naoružanja između Srbije i Hrvatske koja se ovih dana ponovo pojavila i dodatno zategla regionalne odnose.

Počelo je sa tehničkim licitiranjem ko, koliko, čega nabavlja i u koje svrhe, ali se, po dobrom starom običaju, nije dugo zadržalo na tome. Ante Kotromanić, hrvatski ministar odbrane u ostavci, preneo je stvari na politički nivo izjavom da premijer Vučić nema razloga da bude nervozan zbog toga što Hrvatska nabavlja oružje. E to već nije moglo da ostane bez odgovora, a čast da „ukrsti argumente“ je pripala ministru policije Stefanoviću (naš ministar odbrane je bio opravdano sprečen).

„Kada neki misle da je znak prijateljstva nabavka raketa i oružja i kažu kako ne treba da budemo nervozni, oni pokušavaju da ponize Srbiju. Ni Aleksandar Vučić, ni Vlada Srbije neće dozvoliti da naša zemlja bude ponižena i da se građani osećaju ugroženo, jer se neko u regiji naoružava“, naveo je Stefanović dodajući da se „Srbija nije uplašila“.

Nastavljajući u državničkom tonu sa dobrosusedskim odnosima na srcu, Stefanović je Hrvatima poručio: „Nemojte se kasnije ljutiti kada Srbija odgovori proporcionalnim merama i nemojte kukati i zapomagati kada budemo jačali svoju vojnu industriju.“

Da li ovo znači da će balkansko bure baruta u skorijoj budućnosti ponovo da eksplodira? Naravno da ne, i to je jasno i učesnicima ove parodije. Hrvatska je članica Evropske unije (kojoj stremimo) i NATO-a (sa kojim imamo bliske odnose iako formalno nismo član). Ukoliko iz jednačine izbacimo zapaljive političke izjave, vidi se da su bezbednosni interesi Srbije i Hrvatske u velikoj meri kongruentni.

Čemu onda diskusije o tome čiji tata je jači? Pa sedite u gradski prevoz, čekaonicu u Domu zdravlja, bilo koji kafić i slušajte. Malo ko će danas da priča o sve nižim primanjima, sve češćim korupcionaškim aferama, masovnim otpuštanjima. Ko da misli o tim glupostima, kada Hrvati samo što nisu prešli Dunav!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari