Kad bi Ivica Dačić kojim slučajem izmislio lek protiv Alchajmerove bolesti, Mlađan Dinikić bi rekao da je to demagogija. Zato što je, ne zna se zašto, Mlađana Dinkića iz Vlade izbacio Ivica Dačić, koji ga je, ne zna se zašto, u Vladu i ubacio.

I povodom aktuelne isključivo politikantske rasprave oko solidarnog poreza na plate, kod nas aktuelna nemačka premijerka Angela Merkel ni posle dva mandata nije dosadila Nemcima i zato što se sa svojim političkim protivnicima nikad javno ne upušta u ovako šićardžijske obračune etiketama, a naročito ne povodom ovako osetljivih tema.

Mi smo tanki sa jakim ekonomskim institutima. Ali se očekuje da ono relativno od politike nezavisnih instituta, koje recimo reprezentuje Stojan Stamenković (MAT) ili Milojko Arsić (Kvartalni monitor), na postavljeni zadatak daju matematički obračun efekata solidarnog poreza na plate koje se finansiraju iz budžeta. Da nas spasu od reformista i njihovih ličnih demagoga. Cilj je očito da se smanji budžetski deficit i demotiviše zapošljavanje u budžetskom sektoru, a da se ne ugrozi rast. Na sređivanje ogromnog i neefikasnog državnog aparata (i sektora) depolitizacijom stvarno više ne treba gubiti vreme. Posledice propasti austrijske građevinske firme Alpine su lakmus papir koji pokazuje u kakve podaničke odnose sa kreditorima ulazi taj aparat, od same glave bez međunarodnog renomea, nestručan i skup.

Solidarni porez na javni sektor očita je psihološka priprema za reformu Zakona o radu. Sve se češće pominje reforma tržišta rada koju je, ali pre 10 godina , izvela Nemačka. Treba je, svakako, stručno proučiti. U vreme kad svet nije ni slutio sadašnju ekonomsku krizu, zatvaranja nacionalnih tržišta i štednju na sve strane, Nemačka je donela mere koje su rezultirale stvaranjem širokog sektora, za nemačke prilike, niskih plata, odnosno praktično je na nekoliko godina zaustavila njihov rast, a da bi jeftinijom robom na svetskom tržištu izašla na kraj pre svega sa američkom konkurencijom. Tu se razlike između nas sada i Nemačke pre 10 godina ne iscrpljuju: Nemačka ima robu traženu na svetskom tržištu, a ne treba ni spominjati šta garantuje oznaka „Made in Germany“. I da se ne zaboravi: reformu je uspešno izvela jedna socijaldemokratska vlada, verovatno zahvaljujući i svojoj bliskosti sa sindikatima. Od političkih posledica te reforme se Socijaldemokratska partija Nemačke još nije oporavila.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari